| Idontcare69 a întrebat:

Ma trezesc cu gatul uscat (si rareori cu dureri). Pot sa beau si 4 l de apa ca nu imi trece, tot raman cu senzatia de gat uscat. Din ce cauza mi se intampla asta? Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Si mie mi se intampla, la fel beau o gramada de apa si nu trece. Trece dupa o ora-doua... eu cred ca se datoreaza faptului ca tii gura deschisa cand dormi.

| ALGator a răspuns:

Respiri pe gură cînd dormi? Aerul usucă gura.

| Metalblo a răspuns:

Hellau! Asa ceva am patit si eu, dar mi-a trecut, am luat niste pastile Strepsils cu nu stiu ce gust (nu conteaza gustul) si peste 1 saptamana mi-a trecut, eu aveam rosu in gat dar la tine pare sa fie altceva, nu stiu ce poate fi, de aceea iti zic cel mai bine sa te duci la un doctor de familie, ar putea fi si mai grav, doamne fereste. Eu ti-am zis doar ce am patit, dar infine, aici conteaza si mai multe criterii, adica ma refer varsta, daca fumezi si multe altele... de aia zic eu cel mai bine sa mergi la doctor. Sper ca te-am putut ajuta si vindecare rapida! happy

| Anonima3848294 a răspuns:

Buna,sfatul meu este sa bei un pahar de apa,nu de suc,sucul iti va seca gatul pe timpul noptii,bea cate un pahar de apa de fiecare data cand te pui in pat,sa dormi.
Daca asta nu merge,inseamna ca dormi cu gura deschisa,instinctiv,dar asta nu prea ai ce sa ii faci.
Iti mai dau un sfat, cand te trezesti, ai grija sa fie o ora destul de devreme, stiu insa ca e vacanta, dar daca te vei scula la 8:30-9,si te duci direct la baie sa iti faci rutina(sa te speli pe dinti, pe fata, si altele)vei putea sa scapi de aceasta problema.
Bafta!

| Dogioiu_Antonio_1993 a răspuns:

E foarte simplu : Incercat sa nu mai dormi cu gura deschisă sa bei apa inainte sa te culci si sa încerci ca dupa masa de seara sa bei apa cu lămâie te ajuta mult!