| GabrielaS13 a întrebat:

Masca de argila ajuta la vindecarea acneei juviale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreeaRox a răspuns:

De regula, tratamentul acneei juvenile presupune o serie de masuri de igiena personala, tratamente naturiste, tratamente cosmetice si tratamente traditionale si, in cazurile grave, remedii medicale (numai dupa un consult medical).

Argila verde este recomandată de folosit în cazul tuturor tipurilor de ten, însă are efecte benefice imediate odată aplicată pe tenul gras.
- Curăță delicat epiderma;
- Reglează secreția de sebum;
- Cicatrizează şi calmează inflamaţiile apărute în urma spargerii coşurilor;
- Elimină toxinele din piele;
- Absoarbe impurităţile şi toxinele din piele;
- Îndepărtează celulele moarte;
- Previne deshidratarea;
- Împiedică apariţia de noi erupţii;
- Revitalizează şi tonifică pielea;
- Are efect antibacterian;
- Stimulează circulaţia sanguină;
- Este un bun exfoliant.

Foloseste cu incredere! happy

| GabrielaS13 explică (pentru AndreeaRox):

Neaparat argila verde? Eu am argila de la Aslavital.

| AndreeaRox a răspuns (pentru GabrielaS13):

Am auzit ca e destul de bun produsul si din cate am inteles se fac in amestec cu sucuri de fructe, ulei masline, ou in functie de tipul de ten, dar pentru tratamentul acneei se amesteca doar cu apa thinking

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate completa un tratament prescris de medicul dermatolog.
Nu ajută doar ea, singură.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ajuta,e buna.
Te pup!

| iulia_7948 a răspuns:

Daa, o recomand. O poti amesteca si cu suc de rosii sau zeama de lamaie daca suporti, si alte legume sau fructe cu afect astringent. Dar trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa si sa bei multa apa. Cosurile alea..nu sunt doar pe piele, de multe ori exista o problema endocrinologica, ginecologica, toxine in organism, pentru asta trebuie sa mananci sanatos ca sa elimini toxinele.