| anonim_4396 a întrebat:

Pe mama mea o doare rau mana stanga si i-au amortit doua degete(degetul mare si aratatorul) O doare cam de 6 zile(in primele zile a durut-o foarte rau )si a fost la doctorul de familie dar i-a dat niste pastile si nu i-a trecut decat putin.O doare mai mult noaptea.Ce poate sa aiba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| TJohannaB a răspuns:

Cred ca este de la inima, si bunica mea este la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Bunica mea imi spunea atunci cand te doare mana stanga, mai si amorteste, sunt probleme cu inima, circulatie deficitara.
Sa mearga la un cardiolog.
Te pup!

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns:

Are diabet?

| KTAleen a răspuns:

Nu te lua dupa urechisti!
Semnul in boala cardiaca nu e durerea mainii stangi in dreptul degetului mare! :p
Ci, bratul stang pe marginea ulnara, pana la degetul mic si inelar.
Cu mama, du-te la un ortoped.

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns (pentru KTAleen):

Ala e semn de infarct, zice ca o doare de 6 zile, e clar ca e cu totul alta patologie. banii mei sunt pe o problema vasculara

| KTAleen a răspuns (pentru AnalbagBannatPeNedrept):

Nu doare degetul mare la afectiuni cardiace :p
In plus nu e singurul semn patognomonic care trebuie sa apara, ori ea nu vorbeste de nimic altceva...
De 6 zile IMA? Nu era pa pana acum?

| KTAleen a răspuns (pentru AnalbagBannatPeNedrept):

Acum vad ca ai un id nou... :-p
dc ai primit ban? ce raspuns a suparat asa rau? laughing

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns (pentru KTAleen):

Sunt un pericol pentru acest site sad nu ai inteles eu am zis ca IMA nu are cum sa fie, semnul care tu l-ai descris e patognomonic pentru o angina pectorala, sindrom coronarian, am zis ca nu cred ca problema e de la inima, nici de oase sau articulatii cum ai zis tu de ortopedie. banii mei sunt pe ceva pe artera radiala, de aia am intrebat de diabet

| bteodora79 a răspuns:

Eu zic sa se duca la un cardiolog mai bine.
S-ar putea sa fie de la inima.

| adryadryutza a răspuns:

Nu stiu, ce are mama ta, dar trebuie sa se duca la doctor, ca sa nu se agraveze!