| ReignForest a întrebat:

Pe mama o doare capul foarte rău mai ales noaptea înainte de somnn și când se trezește.Îi trece dacă ia paracetamol după câteva minute, iar a 2-a zi mai mult doarme.A făcut o tomografie la cap(așteaptă rezultat) și medicul de familie i-a dat pastile de tensiune și dimineața și seara, dar tot nu trece.Consumă pe zi cam 3 pastile de paracetamol asta după ce îi apare durerea.La ce doctor ar trebui să meargă sau ce alte pastile să consume? Ar putea chema salvarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pîna nu îi vin rezultatele tomografiei la cap, se numeste tomografie craniana nu radiografie, radiografia este la oase, mîini picioare bazin, la cap se numeste tomografie, deci cînd o sa fie gata tomografia, dureaza 2-3 zile, o vor suna de la clinica unde a facut o, ei o sa i dea filmul radiografiei cd ul si un medic o sa îi interpreteze analiza, de obicei medicul neurolog, sau medicul de familie, pana cand nu are rezultatul tomografiei degeaba îi dai tu medicamente, deoarece nu stii ce are si sa nu agravezi, de cît timp o doare capul? Ce varsta are dînsa si cum au apărut durerile?

| ReignForest explică (pentru CristiDinBucuresti):

De săptămâna trecută, eram la țară și noaptea s-a trezit cu durere de cap și pornea de la spatele cefei

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ReignForest):

Incearca sa i faci masaj la gît pe ceafă, poate are spondiloza cervicala si de aceea are dureri, ce varsta are mama dv?

| Violleta2022 a răspuns:

Sa nu ia nimic pana nu vede rezultatul de la tomograf!
Durerile de cap pot fi cauzate de o multitudine de probleme si boli, de la probleme hormonale, migrene, tensiune arteraiala mare sau f mica, infectie netrata in corp, la pietre la rinichi, scolioza sau cifoza, vertigo, boala maniere, tumori samd.
Pe moment este suficient panadolul, pana ii spune medicul care sunt cauzele si atunci va primi tratamnet adecvat.
De la o durere de cap nu-ti va veni salvarea, ca nu-i urgenta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar putea chema salvarea? Pentru o durere de cap, salvarea nu vine. Și chiar dacă vine, o problemă complexă nu se poate rezolva la urgență.