| Raducons a întrebat:

Pentru timiditate ce masuri se pot lua, ce credeti ca se poate face ca sa te schimbi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Sa-ti inlaturi fricile. Sa nu-ti mai fie teama sa te exprimi, sa spui ce gandesti!

| nda a răspuns:

Comunici mai mult. Asa cred eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru timiditate recomandam o doza mare de durere in penis

| nikyreed a răspuns:

Spune-ti singur tie ca esti sigur pe tine si nu te teme sa vorbesti ceva gresit, totuna toti vor uita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eşti timid pentru că nu eşti obişnuit să comunici cu alţii, aşa că încearcă să comunici mai mult (nu prin mesaje).Fă din timiditate curaj.Succeswinking

| dragonmagd a răspuns:

Bunul simț te face timid, nu contează ce e important pentru tine ci părerile celorlalți, vrei sa fi acceptat de toți, să fii cel mai important însă această dorință d te umbrește, când te vei descoperi, când nu îți va păsa de părerile celor din jur, dacă te râd, dacă te vorbesc de rău ci trăiești acceptam toate defectele pe care le ai, atunci va dispărea și timiditatea.

| Horus35 a răspuns:

In general timiditatea poate fi încrederea scăzută in propria persoana, frica de a face greșeli pentru care sa fii judecat, frica de a fi rănit la corazón, sau orice motiv pentru a evita comunicarea cu persoane străine sau superioare. Autocunoașterea ajuta și in cazul asta intr o anumită măsura, sa știi ce ți place, la ce ești bun și la ce nu te descurci, pe scurt, sa ai personalitate. Învață cu plăcere informații din ceea ce ți place. Îți dai seama cu ce fel de oameni te ai înțelege și in jurul cărora ai fi relaxat, oameni cu care ai pasiuni in comun. Respectul de sine e important, încrederea de sine, învață sa te apreciezi, ar putea fi un prim pas. As spune sa încerci sa vorbești cu oamenii, cu persoane pe care le Cunoști din vedere și la rândul lor te știu, dar e mai simplu s o spui decât s o faci. Implica te in activități de voluntariat sau ceva ce necesita comunicare și colaborare. Dacă ești elev poți sa te interesezi in legătura cu activități din școală/liceu și sa te implici in organizare, dacă e posibil. Încerca sa comunici cu persoane calme, calde, vorbărețe, care sa te înțeleagă. Fii natural, nu încerca sa fii ceva ce nu ți dorești.

| mentholinks a răspuns:

Alcool in cantitati marisoare.

| Raducons explică (pentru mentholinks):

Ajuta dar nu tot timpul poti bea, trebuie sa mai fii si natural

| mentholinks a răspuns (pentru Raducons):

Pai timiditatea dispare o data ce ajungi sa te imprietenesti cu cineva.

| Adry05 a răspuns:

Elimini gandurile negative care te fac sa fii timid, nu le bagi in seama ci actionezi din impuls. Cu timpul o sa devina obisnuinta.
Si intri cat mai mult in contexte sociale.

| RAY a răspuns:

Multe experiente,cu cat iesi mai des din confort zone cu atat mai bine,trebuie sa vorbesti simplu, nu vorbesti nu vei scapa in veci de timiditate, nici o carte, sfat nu te poate ajuta, trebuie sa te ajuti singur