| anonim_4396 a întrebat:

Port lentile de contact de o luna si ceva si am observat ca mi-a aparut pe partea alba a ochilui niste vase de sange.Stiu ca este din cauza ca ochiul nu este vascularizat cum trebuie din cauza lentilelor.A mai patit cineva asa ceva? Este posibil sa se acumuleze mult mai multe vase de sange? Pot pati ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Elimina lentilele, ca nu-ti priesc si iti pot sparge mai multe vase, sau produce hematoame.

| Iote a răspuns:

Cine ti-a recomandat lentilele?
Daca ai conjunctivita (chiar si un inceput) sau alta infectie la ochi, lentilele vor agrava situatia. Nici un oftalmolog/optician, nu recomanda lentile de contact daca ochiul are si alte probleme in afara de dioptriile scazute.

| Liviuuuuuuuuuuuuuuu a răspuns:

Toata lumea are vase de sange pe partea alba a ochiului,la unii sunt mai evidente datorita oboselii,frecarii ochilor, tensiunii arteriale. Daca nu sunt sparte, posibil sa ai ochiul un pic iritat de la bagat si scos lentila din ochi. Este logic ca ochiul sa aiba o mica reactie, doar bagi un corp strain in el. Ai grija sa respecti instructiunile lentilelor, in special modul de depozitare. La farmacie sunt si picaturi, visine parca se cheama pentru a inlatura roseata. Poti oricand sa intrebi o farmacista sau un doctor daca ai dubii

| andy62 a răspuns:

Du-te si fa un control la un oftalmolog, sper sa nu mai ai probleme