| AmazingONEx a întrebat:

Proteinele te ajută să te și dezvolți, adică să îți accelereze creștere sau ajută doar pentru masă musculară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Ha0t1c a răspuns:

De dezvoltare se ocupa hGh-ul, IGF-1, reactii chime in organismul uman. Tu mananca bine, dormi bine, respecta orarul de somn (de preferat ca pana in 23 sa fii in pat si sa încerci sa dormi nu sa butonezi pe telefon pana la 4 dimineata), bea apa multa, fa miscare. De restul se va ocupa propirul organism.

| User9006 a răspuns:

Noi suntem facuti din carne, si totusi digeram carnea (in stomac avem niste glande care secreta pepsinogen sau pepsina inactiva, imediat ce se secreta in stomac acolo din cauza acidului clorhidric HCL pepsinogenul ala se transforma in pepsina activa, pepsina asta activa desface proteinele din mancare in peptide [proteine mai mici] ca apoi peptidele astea cand ajung in intestin acolo se degradeaza in AA aminoacizi [proteine si mai mici] si sunt absorbiti in sange ca sa ajunga la tesuturi pentru regenerare si anabolism. Stomacul are o mucoasa puternica de protectie, daca nu o avem stomacul s-ar autodigera. Cand de gandim la mancare sau cand vedem mancare si ne este pofta creierul da comanda la glandele gastrice sa secrete acid clorhidric.
(Carnea contine proteine, lipide, carbohidrati, minerale, vitamine! Ai nevoie de toate astea, mai ales daca vrei sa cresti musculatura, Ex: multi fac sala, iau proteine dar nu progreseaza in cresterea mesei musculare din cauza ca nu mananca si carbohidrati (energie). Daca luam proteine fara carbohidrati organismul va transforma proteinele in energie sau carbohidrati.
Aminoacizii aia sunt de doua feluri: esentiali si neesentiali. AA esentiali trebuie sa-i introduci tu in dieta, sa mananci mancare bogata in proteine. AA neesentiali sunt produsi de organismul nostru Ex: flora de bacterii din intestine!
In concluzie mananca mult, bine si diversificat!

| AmazingONEx explică (pentru User9006):

Bun,deci mă ajută proteinele și în creștere sau nu?
Dacă îmi răspunzi îți dau cel mai bun răspuns

| Cosmin86 a răspuns (pentru AmazingONEx):

Deci n-ai inteles nimic din ce ti-a explicat.

Copil mic...

| AmazingONEx explică (pentru Cosmin86):

Bine,tu,copil mare
DA sau NU