| anonimaalee29 a întrebat:

Ce sunt proteinele si fibrele? La ce ajuta ambele? Care sunt mai bune pentru a face masa musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Masă musculară vrei - friptane la greu
Cu alte cuvinte :
Ca regula generala, trebuie sa pastrati mesele regulate, din trei in trei ore si sa mancati la micul dejun.

O alta regula de care trebuie sa tineti cont este sa nu amestecati niciodata alimente din mai multe surse de proteine. Spre exemplu, nu trebuie sa consumati la aceeasi masa si carne si oua sau oua si branza.

Prepararea alimentelor este si ea o parte esentiala in dieta cu carne (dieta proteica). Va sfatuim sa incercati pe cat posibil sa gatiti si sa pregatiti alimentele fara ulei. Puteti opta pentru prepararea alimentelor la gratar, la cuptor sau chiar fierte.

Alimentele cu proteine sunt satioase, sunt ideale in cursul dietelor si au, in plus, si capacitatea de a stimula metabolismul, proteinele fiind in top in categoria calorii negative. Alimentele cu proteine sunt benefice si pentru masa musculara, dar si pentru sistemul imunitar.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Proteinele la muschi, iar fibrele la digestie.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca nutri fort sau alt produs care are proteine pe langa mesele principale.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Nutri fort e o porcarie de la redis, plina de zahar si aspartam cu mai putin de 20% continut de proteine

| BuLaNNNeL a răspuns:

Fibrele digestia. Proteina ajuta la dezvoltarea, repararea si cresterea masei musculare, dar ca toate astea sa aiba loc ai nevoie de carbo complecși si grasimi sănătoase. Plus micronutrienti. Plus odihna necesra refacerii plus antrenamente cu cap.