| jooem a întrebat:

Rezultat analize:
Neutrofile: 47, 2 val. normale 50 - 70 %
Limfocite: 45, 7 val. normale 20 - 40
Hemoglobina: 18, 4 val. normale 13, 2 - 17, 3
Hematocrit: 52, 2 val. normale 39 - 49

Numaratoare leucocite 5, 68 val. normale 4 - 10( asta e ok )

Stie cineva sa interpreteze aceste valori? De o luna si ceva parca sunt ametit dar nu am greturi sau stari de lesin, parca sunt confuz. Ma trezesc aiurea seara din somn, sunt palid la fata si acum am vazut ceva bubite rosii pe piept si cateva pe maini. Are idee cineva ce pot sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Valorile sunt normale in afara hemoglobinei care este mare. Poate fi explicata daca faci sport de performanta, daca iei eritropoietina sau anabolizante, daca fumezi sau daca traiesti la altitudine de peste 1000 m

| jooem explică (pentru Brigaela):

Altitudine de 665 metri. Am facut sala si am luat creatina concentrata dar nu am avut probleme. Am facut o pauza de cateva luni am luat iar si am urinat mai inchis la culoare si m-am sperit tare iar dupa o zi au inceput simptomele, nici nu stiu cum sa o descriu...cred ca m-am sperit foarte tare de am starea asta. Am uitat sa mentioneza ca am 18 ani.

| Brigaela a răspuns (pentru jooem):

Acum ai probleme de la creatina concentrata. probabil ti-a afectat rinichii si ai facut un pic de insuficienta renala. Rinichii sunt cei care secreta eritropoietina si atunci asta explica de ce ai hemoglobina mare, precum si ametelile si starea de rau. Va trebui sa iei tratament vreme de cativa ani sau poate mai mult. Pana ajungi la medic, bea multe lichide, ai grija sa nu te deshidratezi si masoara ceea ce urinezi sa fie egal cu ceea ce bei (ca nu cumva rinichii sa cedeze de tot si sa intri in insuficienta renala severa). Creatina concentrata poate da astfel de probleme, cand incepi sa iei e o loterie. Poti sa o tolerezi bine sau, ca tine, te poti imbolnavi foarte serios. Nu ai motive sa te sperii acum, este un risc asumat cand ai inceput sa iei creatina si nu trebuie sa fii deloc surprins.