| MysteryMen a întrebat:

Am ochelari de 2 zile si am cateva intrebari: Am dioptriile de -0.50 ochiul drept si -0.75 ochiul stang (am Miopie mica) intrebarea 1 este: de la inceput pot sa ii tin 4-5 ore pe zi sau trebuie sa o iau incet cu 30 min 1 ora 2ore pe zi etc...A 2-a intrebare este la citit si la calculator pot sa ii tin (au anti-reflex) dar la cititnu prea ma simt bine cu ei, si vad la fel de bine. A treia intrebare cam cate ore trebuie sa ii tin pe zi si in cat timp ma voi face bine ( si doctora mi-a spus ca pana la 18 ani s-ar putea sa imi mai creasca. De ce? eu stiam ca trebuie sa scada. Dau funda pentru toate raspunsurile

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mangustă a răspuns:

E cam aiurea treaba cu ochelarii sa stii. Deci la 1: Nu. nu trebuie sa-i tii 4-5 ore la inceput, ci incontinuu, cat mai mult posibil, iar asta nu numai la inceput ci tot timpul. La 2: Daca zici ca ai miopie nu e chiar necesar sa-i tii si la citit, insa la calculator ar fi chiar indicat sa-i porti. Si cam din 30 in 30 min sa iti mai ridici privirea din ecran si sa te uiti in departare, asta e indicat oricui. Revenind, daca ai cu minus cred ca cel mai bine e sa-i porti la scoala, pe strada si cand iesi afara sau in spatii mai deschise in general ca sa poti vedea calumea la departare. La 3: Dupa cum am mai zis, ii porti cat mai mult. Sa nu faci cumva prostia sa ii porti la inceput apoi sa "uiti' de ei, nici macar 2 luni pentru ca o sa-ti creasca ca naiba. Nu stiu exact de ce iti cresc, dar stiam si eu ca la inceput, cand iti iei ochelari iti cresc brusc apoi se "restabilesc".

| MysteryMen explică (pentru Mangustă):

SI mai am o intrebare la scoala cand scriu nu ma deranjaza nu chiar daca vad la apropiere, pentru ca vad la fel. SI eu scriu cam maxim 2-3 ore pe zi are ceva daca nu ii port deloc in timpul acesta sau trebuie sa ii mai pun din cand in cand?

| Mangustă a răspuns (pentru MysteryMen):

Depinde si cum te simti si tu, desi iti recomand sa nu-ti fortezi ochii tot dandu-i jos. Apropo, ca sa stii, tot ce-ti zic acum e din experieta si din ce mi-a mai zis si mie doctorul si alti prieteni.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. trebuie sa-ti permanent, din priuma zi. Ii pui primul lucru canbd te trezesti si ii scoti ultimul lucru inainte de a te culca. in nici un caz nu petreci nici 10 minute din zi fara ochelari.
2. dureaza 2-3 saptamani pana te inveti perfect cu ei. daca mai ai probleme de citit dupa asta, trebuie sa te intorci la oftalmolog sa-ti reevalueze dioptriile.
3. ii tii permanent. Miopia nu se videca, dioptriile vor creste toata viata. daca porti permanent ochelarii, vor creste lent (cam o dioptrie la 2-3 ani sau chiar mai lent). daca porti cu intreruperi ochelarii, cresterea poate ajunge la 3 dioptrii pe an si in scurt timp ajungi sa porti ochelari cu lentile foarte groase. Nu stiu cine ti-a spus ca in miopie pot scadea dioptriile, dar acest lucru nu se intampla. Ochelarii, in miopie, nu au rolul de a o vindeca, ci de a imbunatati vederea si de a incetini la maxim evolutia. Daca reusesti sa-ti pastrezi dioptriile mici (prin folosirea permanenta a ochelarilor) e posibil ca dupa 40 de ani cand apare hipermetropia de varsta, sa ai o scadere de 1-2 dioptrii (din valoarea de atunci).

| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Buna
1) eu cand mi-am luat ochelari prima data trebuia 20 de min sa i tin pe ochi o ora fara dupa aia iar 20 min
pentru ca ochiu nu este obisnuit cu ochelari a doua zi i poti tine mai mult 40 min o ora fara dupa aia iar 40 min si tot asa
2) la calculator incearca sa stai putin la distanta macar o saptamana dupia devine usor
3) daca o sa i porti ochelarii tot timpul nu are cum sa-ti creasca dipotriile
eu port ochelari de la 7 ani
iar acum la 18 ani mi s-au vindecat total!
Te pup

| victorandrei a răspuns:

Pai trebuie tinuti la ochi tot timpul, daca ii tii 4 ore pe zi si restul stai fara, ii ai degeaba ca tot fortezi ochiul. O sa te inveti cu ei dupa cateva zile. Ca sa scada trebuie purtati tot timpul. Miopia inseamna ca nu vezi bine la distanta, daca citesti sau esti la calculator (distante mici) se vede la fel ca si fara ochelari
Atat timp cat organismul este in crestere nu se stie cum va evolua

| Angelin2259 a răspuns:

Si eu am miopie. eu de cand am avut dioptrii mici i-am tinut tot timpul. Un singur lucru sa nu faci. sa nu uiti de ei. Eu am "uitat" de ei si intr-un an mi-au crescut dioptriile cu 3 si ceva. acum am 3 si ceva la fiecare ochi. Bineinteles ca o sa-ti creasca, pentru ca si tu esti in crestere, iar cand esti in crestere si dioptria creste mai repede. Ochiul fiind expus, si pentru ca o sa stai la televizor si calculator. Daca zici ca de citit poti si fara ei, citeste asa. in rest tine-i cat mai mult, cel mai important e sa-i tii la calculator si la televizor.