| electrovlad a întrebat:

Mi-a crescut un cos pe penis. Este destul de mare cosul.Sa ma duc la medic sau cum? Cand ating cosul ma ustura pnm!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreime a răspuns:

Mai bine mergi la medic!
Pana atunci, totusi uite parerea unui medic on-line :

"Pruritul (mancarimile) pot fi datorat unei balanite candidotice. Ca tratament este necesara aplicare de topice cu antimicotice (clotrimazol, biazol), igiena locala si spalaturi cu apa cu bicarbonat (1 litru apa o lingura bicarbonat). Tratamentul trebuie continuat timp de o saptamana.
Bubitele descrise sunt leziuni de foliculita fie de etiologie bacteriana sau fungica. Utilizarea lamei de ras este un factor agravant ce intetine leziunile. Extindeti tratamentul de mai sus si in aceasta zona asociat cu aplicarea unei solutii cu antibiotic-zineryt. Mult succes si multa sanatate! "

Uite si mai multe despre problema ta :
Punctuletele de care vorbești, numindu-le coșuri, sunt niște ridicături rotunde, numite în medicină « papule ». Fiind mici, fără inflamație și infecție (durere, roșeață, puroi), nu reprezintă un pericol local. În cele mai multe cazuri, aceste mici « coșuri » - cum le descriu unii – sunt produse de astuparea canalelor de evacuare ale unora dintre glandele de la nivelul penisului, care produc transpirație si sebum. Din această cauză, aceste mici glande (cât gămălia acului) se umflă și apoi își încetinesc activitatea. Umflaturile acestea se numesc chisturi si – daca le storci - ceea ce iese este transpiratie sau sebum, dupa caz.
Dar mai bine nu le storci, pentru ca aceasta este o actiune brutala, care distruge in buna masura aceste glande si le expune infectarii. Tratamentele impotriva lor aproape ca nu exista, fiindca ar trebui luate la rand si cauterizate, ceea ce iarasi distruge glandele.

Sper ca te-am ajutat! Funda? puppy dog eyes

7 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Poate fi herpes genital.

| coco4782 a răspuns:

Si acel cos scoate fum? (glumesc)... nu e de speriat, poate fi o iritatie si daca il storci se poate umfla si durerea este mai accentuata dar apoi, cu timpul o sa dispara... am avut aceeasi problema

| thekidno1 a răspuns:

Mergi la medic mai bine.

| XxPufosheniaXx a răspuns:

Mai bine ai merge la medic! Se poate sa nu fie un cos. Poate fi ceva grav si ar trebui sa te interesezi de el din timp!
Poate fi de exemplu un fel de neg genital, care de obicei nu doare, dar sunt cazuri in care pot aparea dureri! Acestea se pot inmulti... poti sa nici nu ii observi numai dupa catva timp! Acesti negi pot provoca cancerul, mai mult se intalnesc la femei, dar sunt si barbati cu problema asta!
Sper ca te-am ajutat! Funda? happy

| Dumitrescu_Bogdan_1984 a răspuns (pentru XxPufosheniaXx):

Ai scris numai rahaturi. Ce funda vrei?

| AlexAtanasiu a răspuns:

La medicu ginecolog

| electrovlad explică:

@andreime daca n ma duc la medic? se poate intampla ceva trece de la sine?