| anonim_4396 a întrebat:

Salut, acum cateva zile am facut niste analize. si mama s-a dus cu ele la medicul de familie happy Medicul a intrebat mirat "cata carne a mancat copilu asta" sau ceva de genu straight face si mi-a interzis sa mai mananc carne si sa beau doar apa plata. care este motivul? faza e ca eu inca mananc carne si beau alte bauturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prea multa carne duce la guta. De aceea stramosii nostri au inventat posturile. http://stirileprotv.ro/......punct.html

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti-a interzis sa manaci carne, inseamna ca ai o problema de sanatate si este bine sa asculti, ca sa nu ajungi in spital!
carnea este buna doar intr-o anumita masura si cantitate. Daca esti deja bolnav, si continui sa mananci carne, cine stie, poate ajungi in urgenta la spital.
Pe cine as condamna eui aici este pe mama ta, care ar trebui sa incuie frigiderul stiinda cat de neascultator si nesanatos este pentru coipilul ei, daca nu ar elimina carnea macar o bucata de vreme din casa si nu ar mai manca nimeni.
Cat despre bauturi, demult erau aruncate la gunoi.
Pacat ca pe mamicuta ta nu o prea duce capul, ca eu te-as fi pus pe un regim drastic, ca nu mori de mananci numai legume si fructe, dar poti s amori daca continui sa manaci carne si sa bei sucuri.

| Caro34 a răspuns:

De ce nu-l asculți pe medic? Mănânci mult prea multa carne, fara legume, produse lactate. Probabil ureea este crescuta, urina acidă, probabil probele hepatice sunt mari etc. Diversifica totul si mănâncă cu cap sa ai o viata cu sanatate si multe împlini. Numai bine!

| MyNameIsKLAUS a răspuns (pentru Caro34):

Mi s-a parut o prostie faza cu "sa nu mai manance carne" pana la urma carnea e buna, nu?

| Caro34 a răspuns (pentru MyNameIsKLAUS):

Da, dar mult prea multa proteina necombinata cu altceva: fructe, legume, apa destula, sport, aer curat, somn suficient etc. aduce dupa sine probleme grave de sanatate si posibil ca mai are inca ceva si carnea in exces agraveaza suferinta ei. Oare pentru ce a facut acele analize? Organismul devine acid si cum si tu stii ii lipseste partea bazica pentru a avea un pH corespunzator. Asta o obtine din produse lactate, fructe, legume, apa - ceva tot trebuie sa echilibreza pH-ul. Sunt diferite boli la care daca mananci carne esti terminat, iar daca mai adaugi bere ai niste dureri crunte! Totul trebuie mancat cu cap, echilibrat, cu pauze, cu lichide care dilueaza bolul alimentar, ajuta la digestie etc. Apa este dizolvant universal si poate juca rolul si de baza si de acid insa depinde de mediul care este deja in corp. Posibil ca mananca carne de porc multa si transaminazele sunt crescute, colesterolul la fel, apare constipatia deci trebuie luati in calcul mai multi factori. Numai bine!

| suntserios a răspuns (pentru MyNameIsKLAUS):

Aparent analizele tale te cam contrazic

| tril a răspuns (pentru MyNameIsKLAUS):

El a facut exces. Organismul trebuie curatat.

| johnnny123 a răspuns (pentru MyNameIsKLAUS):

Carnea este bună, dar excesele și dezechilibrul între grupele alimentare nu sunt deloc bune.

Dacă la vârsta asta ai deja analizele date peste cap, atunci este clar că ai o alimentație extraordinar de greșită. Iar dacă nu vrei să ajungi la niște probleme ireversibile, atunci ai face bine să-l asculți pe doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inseamna ca mananci prea multa carne.Nu trebuie sa renunti la ea dintr-odata,dar sa nu. exagerezi, mai mananca si legume, fructe, produse lactate.Apa plata e cea mai sanatoasa, dar nu e asa de grav daca mai bei din cand in cand si altceva.