| anonim_4396 a întrebat:

acum o luna am nascut un baietel :X si sotul imi spune ca mai vrea un kopil... si mi-a spus ca m-a facut din nou insarcinata? este posibil ca peste o luna sa fiu din nou insarcinata? si daca DA nu dauneaza nimic fatului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Ar fi bine sa faci o pauza de macar 6 luni daca nu un an, atat ii trebuie organismului tau sa-si revina dupa sarcina si nastere. Organele tale genitale si in special uterul, are nevoie sa-si revina la normal, in caz contrar, s-ar putea sa ai o sarcina cu probleme.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sase saptamani dupa nastere este complet interzis sa ai orice fel de contact sexual (atat timp cat pierzi lohiile). Deci daca nu ai avut contact sexual, nu ai cum sa fii insarcinata. Daca nu ai respectat aceasta regule de igiena, e posibila o sarcina si e foarte posibil ca fatul sa sufere din cauza ca nu se poate hrani corect. Totusi, prima luna de alaptare ofera o oarecare protectie impotriva unei sarcini, deci riscul de sarcina, in cazul absurd in acre ai avut contact sexual, este ceva mai mic.

| tabittha a răspuns:

Dar menstruatia ti-a revenit asa de repede desi inca alaptezi? oricum exista cazuri cand se poate sa ramai imediat insarcinata, asa ca du-te la un doctor mai bine. Din cate stiam in prima luna dupa nastere trebuie sa faci controale destul de dese la medicul tau ginecolog pentru a se asigura ca totul e ok cu organismul tau.

| ketanal a răspuns:

Clar este ca se poate ramane insarcinata in timpul alaptarii, dar daca esti sau nu insarcinata, asa o poti stii doar tu...

| gekkon23 a răspuns (pentru ketanal):

Poti sa fii

| Anysoara a răspuns (pentru ketanal):

Ei big grin "m-ai ajutat" si cum crezi ca sa stiu?

| ketanal a răspuns (pentru Anysoara):

Scuza-ma, dar ori faci caterinca ori... Daca zici caz ai deja un copil, prima data cum ai stiut? In timpul alaptarii, deci si la o luna dupa o nastere, exista ovulatie, dar clar eu nu sunt in uterul tau, pentru a-ti putea confirma daca ovulul tau a fost fecundat sau nu. La un test de sarcina te-ai gandit?