| anonim_4396 a întrebat:

Acum vreo 4 ani m-am scărpinat in cap si din greșeală am zgâriat o aluniță nu știam ce aveam dacă nu ma înșel de mai multe ori, acum după atâția ani as putea am cancer de piele aluniță o mai am, dar sunt terorizat ce prostie am putut sa fac si mi-am amintit tocmai acum, alunița e maricica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la dermatolog, sa indeparteze toate alunitele care deranjeaza, inclusiv vizual.winking
Se rezolva repede, usor, fara urme - iti spun din experienta proprie.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca in 4 aninu ai avut modificari semnificative (marime, culoare), atunci nu e nici o problea de cancer.
Insa, daca exista pericolul de a mai fi agatata /zgaraiata din greseala in timp de barbierit, tuns sau de la haine, atunci mergi la un medic dermatolog si ti se va indeparta alunita cu usurinta.

| Nimeni10 a răspuns (pentru Bula):

Cred ca a mai crescut

| Nimeni10 a răspuns (pentru Bula):

Am sa ma duc vara asta, am mai multe alunite care ma deranjeaza, am o alunita mare langa buze, e un chin sa ma barbieresc, si mai am vreo 2-3, deci nu ma pot barbieri, de asta imi las barba...

| Bula a răspuns (pentru Nimeni10):

Mergi la dermatolog, sa indeparteze toate alunitele care deranjeaza, inclusiv vizual.winking
Se rezolva repede, usor, fara urme - iti spun din experienta proprie.

| emy a răspuns:

Buna dimineata, draga! happy Eu zic sa mergi la un medic dermatolog si sa-i spui despre ce e vorba.El este cel mai in masura sa-ti spuna care e treaba. Multa sanatate iti doresc! Si te rog sa nu intri in panica! Ai incredere in Dumnezeu; El este mare si te va ajuta. Eu ma voi ruga pentru tine si roaga-te si tu sa te ajute! Sper ca te-am ajutat! Te pup si iti doresc o zi frumoasa si o saptamana minunata! kiss

| anonimg a răspuns:

Sunt vreo 20 de ani de când am început să mă bărbieresc, si de atunci mi-am adus aproape la rasul pielii 2 alunițe de pe barbă. Le-am tăiat de mai multe ori, si n-am nimic. Deci nu ai de ce sa te îngrijorezi. Poti să scapi de cele deranjante la cabinete medicale specializate.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu ai cum sa faci cancer de piele din cauza ca ai rupt alunita.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

1. Cum ai reusit sa te scarpini in cap?
2. De ce nu te duci la un medic ca sa poata vedea daca suferi de vreo maladie?

| Anapanda a răspuns:

Daca nu se mareste sau nu sangereaza sau nu te deranjeaza mai rau nu cred ca e vreo problema. Acum depinde cand ai zgariat-o ti-a curs sange?