| tHeLInCuBUS a întrebat:

Am 1.85, 18 ani si doare 63 de kg, am incercat foarte multe genuri de proteine, suplimente alimentare, multi spun ca imi trebuie un regim dar stilul de viata pe care il am ocoleste cam 1-2 mese din cele 3 mese pe zi normale..As vrea sa mai pun cateva kg pe mine..si nu stiu cum, v-as multumii mult daca m-ati ajuta cu ceva sfaturi. Fara STEROIZI! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| PhaseMorphXR a răspuns:

"doare 63 de kg"? adica implica durere cele 63 de kg?

| tHeLInCuBUS explică (pentru PhaseMorphXR):

Am vrut sa zic "doar"...

| MariuSSer a răspuns:

La vârsta ta este o greutate foarte bună. Încearcă să-ţi ordonezi viaţa, practică sport, mănâncă regulat şi corpul se transformă de la sine. Fiecare persoană are metabolismul ei
Dacă totuşi doreşti să aflii mai multe îţi recomand să contactezi un nutriţionist.

| tHeLInCuBUS explică (pentru MariuSSer):

Practic foarte mult sport...dar nu sport pentru definirea corpului.fac Karate si K1

| MariuSSer a răspuns (pentru tHeLInCuBUS):

De ce ai vrea să fii masiv? Fetele mai degrabă preferă băieţii agili decât pachete de carne. Aruncă un ochi aici: http://www.sfatulmedicului.ro/Diverse/stimularea-metabolismului_8043

| Razvan_Popescu_1994 a răspuns:

Salut, tHeLInCuBUS!
Calculand varsta si inaltimea ta pentru a avea o greutatea normala trebuie sa treci de 70 de kg.
In legatura cu proteinele si cu suplimentele pe care le consumi pot sa iti zic ca nu isi vor face efectul imediat, ci in timp.
Poti sa te apuci de sala si sa ii cer parerea instructorului. Evident ca o sa iti recomante cele mai scumpe proteine pe care le are, insa te sfatuiesc sa le consumi pe cele care iti dezvolta masa musculara in timp nu imediat.
Sper ca ti'am fost de folos!
Bafta!