| ralfy123 a întrebat:

Salut, am 12 ani 1, 75 si 50 kg. Si ma enrveaza cand imi zice lumea cand sunt slab si eu mananc cel mai mult din familie consum o paine pe zi singur sau chiar doua depide de pofte.
Cum ma pot ingrasa, nu imi place cand imi zicea lumea ca sunt slab si ma enrveaza tare, eu fac exercitii pentru masa musculara, am masa musculara se observa putin dar cand ma incord se oberva mai tare si na cum sunt inalt prima vedere e ca sunt slab, pentru ca sunt slab si mam gandait sa va intreb sa ma ingras?(adaca ma ingras se duce si masa musculara nu?)Sau sa adaug masa musculara, nu merg la sala fac exercitii acasa pot face 65 de flotari si am gantere de 4 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai asculta ce zice lumea, ai un metabolist bun asta nu inseamna ca esti anemic ci esti foarte sanatos.50 kg pentru 12 consider ca e suficient.
Sa-ti spun o chestie :
un tata mergea cu fiul sau si cu un magar prin oras. Tatal mergea pe langa magar iar fiul calare.Tot aud ei oameni care vorbeau in jurul lor:''ce copil obraznic, nu vede ca tatal abia isi mai taraste picioarele si el umbla calare''.Tot auzind ei vorbe din astea tatal se hotaraste sa incalece el magarul.Mergand ei asa aud iar oameni vorbind:"Ce om lasa bietul copil sa mearga pe jos iar umbla calare". Auzind ei astea se hotarasc sa mearga amandoi pe jos.Mai merg ei putin cand iar aud oamenii"Ce oameni prosti, au ditamai magarul si ei umbla pe jos."
In final au aruncat magarul intr-o rapa unde a murit.
Asta se intampla cand asculti parerea oamnenilor mai mult decat pe a ta, nu zic sa fi incapatanat.Nu te mai chinui sa te ingrasi, asa imi facea si mama mea cand eram mic tot ma imbuiba ca cica eram prea slab, numai ca tot slab am ramas.Nici nu e sanatos sa mananci mult, iti fortezi ficatul.

17 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Ar fi bine sa nu te ingrasi ci sa pui masa musculara.

| DraudeS a răspuns:

Salut!

In principiu iti dau dreptate. La varsta de 12 ani, eu personal nu stiam ce este ala internet, Messenger sau Facebook. Dupa cate observam sunt alte generatii. Daca incepem sa ii jignim crezi ca au sa se trezeasca la realitate si sa nu se mai lase manipulati de tehnologie? Pai, nu!
Am zis si ma repet: Iti dau dreptate, dar ai exagerat si tu, nu este nevoie de studii ca se observa depresia si anxietatea care afecteaza tineretul din ziua de astazi, iar mai indicat este sa ii ajutam in schimbul criticii.

Multa sanatate!

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Pentru asa zisa ta "problema" nu ai de ce sa te sperii.
Ai o varsta foarte frageda in care organismul tau este in crestere, nu il poti controla. Ai timp de femei, critici, frumusete si altele mai tarziu.
Revenind la "problema" ta, cat tu mananci bine si nu te ingrasi, este din cauza metabolismului, tu avand arderi foarte puternice se digera mancarea repede.
Nu aplica la tratamente sau mai stiu eu ce ca vei regreta mai tarziu.

Multa sanatate!

| DraudeS a răspuns:

Asta este problema societatii, statului, parintilor care ii cresc.
Nu zice nimeni sa-ti legi copilul de carti, dar nici sa faca anarhie cu tehnologia.

Sanatate!

| わたなべ久美子 a răspuns:

Daca mananci mult si nu se depune inseamna ca ai un metabolism bun sa stiica multe fete ar vrea sa fie in locul tau, na dar tu esti baiat imi dau seama ca nu iti convine incerca saiei vitamine. Sper ca te-am ajutat happy!

| kristinne a răspuns:

Daca te vai ingrasa si vei sta toata ziua nu se va mari masa musculara, te-as sfatui sa maninci de 5 ori pe zi in cantitati mici si sa faci sport(nu neaparat sa transpiri, poti alerga in fiecare dimineata) apoi dupa ca-ti va ani vei avea un corp de invidiat! Succese***

| dAnIeLcLaUdIu a răspuns:

Toate astea depind de corpul tau(adica nu semeni dpdv cu nimeni nici la constructia atletica si nici la felul cum acesta sintetizeaza proteinele)si in legatura cu ingrasatul nu e foarte sigur ca pui doar muschi pe tine.
inca ceva... probabil ai observat ca iti schimbi greutatea constant(adica in functie de o anumita perioada gen:in vacante te ingrasi dupa aia iar slabesti si tot asa)si presupun ca "formele" pe care le ai leai facut destul de repede(2-3 luni maax nu?)deci daca pui ceva kg pe tine(cam greu)si mergi la sala o sa iti faci destul de repede asa zisele"forme"

| ralfy123 explică (pentru dAnIeLcLaUdIu):

Eusteaua95 tot timpul am avut aceeasi greutate adica vara toamna iarna de craciun oricand ori cat de mult as manca acealeasi kg le am de ceva vreme (1 ani sau 2)

| dAnIeLcLaUdIu a răspuns (pentru ralfy123):

Scuze daca team jignit cu ceva... nu vreau sa ma cert cu tinehappy
dar cel putin la mine se observa faza cu ingrasatul si slabitul
si am si eu un prieten in aceeasi situatie ca si tine si nu isi face griji deloc in privinta asta

| ralfy123 explică:

Auzi zi-mi si mie ceva......de ce comentezi degeaba, nu-mi plac oameni care comenteaza degeaba numa ca se se afle in treaba.

| ralfy123 explică:

Nu stiu cine esti tu, da vad ca ai chef de certa... plus ca eu nu am exageratii muschi nu am tablete si prostii nu imi permit din cauza venitului famili. Si daca ai chef de cearta zi-mi si mie ca am si motive sa raspun inapoi si sa te fac sa te simti prost in pielea ta.

| rebeca22 a răspuns:

Stai linistit, si eu am avut aceeasi problema pe la 13 ani si acum nu stiu ce sa mai fac sa slabesclaughing

| Haker007 a răspuns:

Unii isi doresc sa se slabeasca dar tu.....Lasa ca asa e mai bine si esti mai intro forma mai bune...

| Rob3rt791 a răspuns:

Pai avand in vedere ca mananci atat de mult si nu te ingrasi inseamna ca asa ai tu metabolismul. Si daca pana la urma ai noroc sa te ingrasi s-ar putea sa ai aceeasi masa musculara dar sa se observe diferit.

Răspuns utilizator avertizat
| Happyo a răspuns:

Ai o problema..asa sunt unii copii, nu te potii ingrasa, daca chiar vrei sa incerci mananca fast-food...