| IonutZEW a întrebat:

Am 15 ani, 1.71 si 101kg, da, stiu, destul de exagerat, poate chiar, prea mult. Luna aceasta vreau sa ma schimb mental si fizic deoarece incepe o noua etapa in viata, liceul. M-am hotarat ca atunci cand incep liceul sa ma schimb complet. O sa vreau sa slabesc, dar nu imediat, treptat, periodic. Vreau sa ajung pe putin la 75 kg. Mi se par prea multe cate am acum. Nu voi face sala prima luna, dar, voi face cat de multa miscare pot, voi manca cat de sanatos pot, nu voi trisa in nici o zi, nu va fi zi fara sa fac miscare, si, totodata nu mi se pare imposibil. Simt ca acum este cel mai potrvit moment pentru a-mi schimba mentalitatea si pentru a actiona. Nu o sa tin regimuri stricte sau mai stiu eu ce, nu o sa fac sala pentru forta, ci doar cardio. Nu o sa ma dau batut, cel putin am sa incerc, oricat de greu ar fi, poate sa treaca si 2 luni fara sa slabesc, nu o sa renunt pentru ca nu mi se mai pare atat de distractiv statul la calculator, sau statul degeaba, tin sa mentionez ca vara asta cred ca am pus pe putin 5 kg pe mine, pentru ca tot ce a fost sa fac vara asta am facut asa: am mancat, am baut multe sucuri, [TIN SA MENTIONEZ CA NU MANANC DE LA FAST-FOOD], am mancat dulciuri chiar multe, am mancat o groaza de banane si nici un alt fruct, rareori struguri, stateam in casa si ma jucam pe laptop, ma uitam la televizor sau pur si simplu stateam degeaba, nu faceam miscare. Sunt constient de cat de mult rau am putut sa-mi fac si vreau sa ma "refac" sa spun asa, vreau sa fac ceva cu corpul meu pentru ca am ajuns totusi la o varsta care a inceput sa-mi fie rusine de corpul meu. Tin sa mentionez ca nu vreau sa merg la nutritionist pentru a-mi face numarul acela de calorii pe care-l ard pe zi, ca sa stiu dupa sa fac un deficit caloric. Vreau sa mentionez ca voi manca multe din acestea: Rosii, branza, salate, ceaiuri (normale, nu din alea "pentru slabit", gen ceai verde), am sa renunt la suc si la muuuulte altele. Sunt totodata constient ca, in prima luna voi avea un soc sa spun asa pentru ca corpul meu se va dezvata de statul pe loc si altele si va actiona foarte rapid, insa nu ma voi oprii intr-o luna, poate sa dureze si un an procesul, eu simt ca o sa merite. Am pentru voi cateva intrebari: Ce este mai recomandat? Apa minerala sau apa plata?, Cum aflu cate calorii consum pe zi pentru a creea un deficit caloric? Sau care e minimul de calorii pe care ar trebui sa le consum pe zi pentru ca nu-mi afecta sanatatea, dar a-mi grabii procesul de slabire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Ai pe net situri pentru calori, apa plata,
Mult sport, mananci cat sa supravetuiesti, ai aici in om ce a slabit 16 kg in 6 luni, sport la greu si putin mancare

| IonutZEW explică (pentru Crackman):

Faza e astfel, multi gresesc cand vor sa slabesca pentru ca: nu stiu sa creeze un deficit caloric, adica gen, consumi 2000 pe zi, si ei mananca sa zicem 2100 si nu slabesc, eu daca consum 2000 trebuie sa ma invat sa mananc 1700-1800 ca sa pot slabi si nu stiu cum pot afla cate calorii ard pe zi si cate calorii consum

| Hexcore a răspuns:

1.Apa de orice fel, eu prefer plata, dar trebuie sa bei mult, 3-4 litri pe zi.
2.Caloriile le aflii de pe eticheta sau de pe net
Cred ca asta te va ajuta: http://www.ele.ro/......act--32212

| IonutZEW explică (pentru Hexcore):

Mi-a dat undeva la 1.840, 5 calori pe zi de consumat, dar am sa incerc sa consum mai putine, mentionez ca sunt baiat.

| AnastasiaK a răspuns:

Buna! In primul rand, felicitari pentru decizia pe care ai luat-o! Exista diferite site-uri care te pot ajuta sa calculezi cate calorii arde organismul tau intr-o zi. Personal as recomanda sa-ti instalezi o aplicatie in telefon care sa te ajute in sensul asta. Eu folosesc MyFitnessPal (ma rog, o am instalata ca am uitat sa o mai folosesc in ultima vreme), dar sunt convinsa ca exista si altele. Asa, pe langa faptul ca vei beneficia de calculul initial al caloriilor necesare, poti adauga alimentele pe care le consumi zilnic si iti va fi mai usor sa-ti urmaresti progresul si sa te asiguri ca incluzi in alimentatie toti nutrientii necesari. Am vazut ca ai precizat ca vei face doar cardio. Intr-adevar prin cardio arzi mult mai multe calorii in momentul executarii, insa exercitiile de forta ard si ele calorii, iar prin dezvoltarea muschilor iti vei accelera metabolismul. Deci iti recomand sa adaugi si astfel de exercitii. La intrebarea cu apa nu stiu sa-ti raspund, insa daca mai ai orice fel de intrebari legate de acest subiect (in special de sport) nu ezita sa le pui. O zi cat mai frumoasa si multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am stat sa iti citesc tot romanul. Am inteles ca ai 101 kg si vrei sa slabesti Esti tanar si poti sa faci asta. Mananci mai putin si faci mult sport. Nu trebuie neaparat fotbal sau sa alergi. Poti merge mult pe jos. Crede-ma ca eu la 19 ani ajunsesem sa arat jalnic. Gras ca un porc si nu ma mai incapea nimic. Legatul la sireturi era un efort pentru mine. Ma plimbam numai cu taxiul. Chiar si dusul gunoiului la ghena de gunoi mi se parea la 100 km. Iar cand era defect liftul, urcatul pe scari mi se parea ca urc pe Everest. Am si rupt doua perechi de blugi intre picioare pentru ca atunci cand i-am cumparat, aveam alte kg. Cand i-am luat pe mine dupa ce m-am ingrasat, parca eram intr-un corset. Iar intr-o alta pereche de blugi intram pana la genunchi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar eu cum locuiesc intr-o zona muntoasa ( Brasov ), am inceput sa merg mult pe jos. Am mers prin padure si am urcat chiar pana in Poiana Brasov pe jos. De intors in oras, tot pe jos. Sunt 12 km, doar dus. In trei luni crede-ma ca am ajuns la 65 kg. Cat o fata, stiu. Ajunsesem sa imi fac griji ca am slabit prea mult. De atunci am avut grija cu alimentatia. In prezent am 26 ani, mananc cat trei la un loc si totusi continui sa imi pastrez greutatea la 70-71 KG. Asta pentru ca mananc eu mult, dar merg si merg mult, foarte mult pe jos. Acum o luna am urcat pe jos pana pe Postavarul si inapoi. Si mai merg la sala ( nu de mese )

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Vreau sa stii ca nu numai unele momente din viata ta sunt momente pentru a te schimba cum ar fi liceul facultatea, te multi altundeva, un job nou sau chestii de genul. Fiecare clipa poate reprezenta acest moment! Ma bucur ca ai vointa... sper sa te tii de asta si sa reusesti! Eu vara asta mi-am infrant din fricile pe care le aveam... si planuiesc sa continui asta. Tine-o tot asa!

| Volsvagan70 a răspuns:

Salut! Apa plata este mai buna in opinia mea. Ar trebui sa mananci supe/ciorbe, fructe si legume, mancare gatita si salate. Iti recomand sa alergi, sa faci cardio, flotari (cate poti, eu nu puteam nici macar una la inceput), abdomene (tot cate poti, cresti numarul treptat). Stiu o aplicatie pe Android, se numeste MMA Spartan System 3.0, are niste seturi de exercitii foarte bune. Iti urez bafta si succes si sper sa-ti atingi scopul.

Răspuns utilizator avertizat
| cookiejar a răspuns:

Uhuu, sa incepem. My fitness pal e o aplicatie care iti calculeaza caloriile. prima data iti calculeaza cat ai nevoie, apoi cat ai nevoie ca sa slabesti x grame pe saptamana. Iti vei calcula si caloriile la tot ce mananci, introduci sportul facut si iti calculeaza cat ai ars. Ai zis ca nu vrei sa tragi de fiare, doar cardio. Tragand de fiare pui masa musculara, pe langa faptul ca arzi calorii, iar masa musculara iti face metabolismul mai rapid, deci vei slabi mai repede in timp. In plus, dacs faci doar cardio risti sa pierzi si masa musculara, nu doar grasime. In general, e bine sa consumi cu 500 kcal mai putin decat necesarul tau caloric pe care il poti calcula si pe net. Ca sa nu ai socul de care spui, poti incepe incet. Iti recomand bicicleta, eu mergeam si veneam de la scoala cu ea, arzi multe calorii fara sa le simti, esti eco-friendly si ajungi mai repede decat cu transportul in comun, plus ca nu pui presiune pe articulatii, la fel ca in cazul inotului. Mai poti merge cu greutate in spate, incepand de la 5 pana la 15 kilograme, arzi mai multe calorii, sau sa urci zone in panta. Daca faci sala, incepe cu greutati mici si executa miscarile calumea, 4-5 secunde. Nu are multa relevanta ce apa consumi. Mult succes, tin pumnii!