| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani, 1.75, 77 de kg. Precizez ca fac sala si am facut si box. Am si putina burtica, dar am si musculatura dezvoltata in alte parti, piept, umeri, brate, trapez, etc. Ar trebui sa mai slabesc? sau este ok greutatea mea avand in vedere aceste lucruri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa slabesti, deoarece oricum te vei mai inalta, se va uniformiza. La varsta ta nu trebuie sa te abtii de la mancare, ca esti in crestere (nici sa faci exces, evident).
In principiu, greutatea unui barbat ar trebui sa fie cat cm de dupa virgula la inaltime, ex: 1.80m - 80kg. Dar tu esti copil, repet, esti in crestere, deci nu trebuie sa-ti faci griji, mai ales daca spui ca faci sport, deci nu ai o viata sedentara.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Greutatea ta este ok raportata la inaltimea ta, vrei perfectiune? mai scade 2-3 kg.

| Oannaaa23 a răspuns:

Chiar dacă ai 15 ani, esti foarte bine, dar foarte bine. Având în vedere ca ai 1, 75. Cele 77 de kg, sunt ok. Și în legătură cu burtica încearcă sa faci exerciți care au un efect asupra abdomenului. Dacă faci sala, încerca să nu neglijezi nici o grupa de mușchii. Pipix❤️