| Anonimus100 a întrebat:

Salut.Am 17 ani,sunt baiat, si transpir foarte mult in zona axilei.Acest lucru nu se intampla doar acum,cand este canicula,ci si cand temperaturile sunt mici.Pur si simplu,transpir foarte mult, simt picaturi pe brate care se scurg, nefacand un efort,decat mergand, sau chiar stand uneori.Acasa nu mi se intampla deloc,nici macar cand este canicula. Am un deodorant-antiperspirant de la garnier men, am si 2 roll-on-ane de la nivea,dar sunt doar impotriva mirosurilor. Am incercat si cu bicarbonat, dar degeaba,degeaba spun atatia ca este bun,ca de fapt nu e, sau poate nu stiu eu sa il folosesc.Oare exista vreun antiperspirant ce va da roade? ma gandeam acum sa iau un roll-on de la nivea extreme, o fi bun? Va rog, am nevoie de raspunsuri bune.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cat a răspuns:

Buna!

Iti recomand o vizita la un medic de specialitate, sa afli daca cumva nu suferi de hiperhidroza: http://www.gralmedical.ro/Hiperhidroza-cauze-si-tratament
Exista numeroase articole online de unde te mai poti documenta.

Daca aceasta este sursa transpiratiei tale excesive, medicul iti va putea recomanda apoi cel mai potrivit tratament pentru tine.

Din cate am mai vazut pana acum, transpiratia excesiva (mai ales la subrat sau in palme) este adesea asociata si cu un anume grad de anxietate. Daca poti sa faci o corelatie intre momentele in care transpiri cel mai mult si anumite stari sufletesti (transpiri cand te enervezi, te simti nesigur sau te supara ceva), te-ar putea ajuta si niste vizite la un psihoterapeut, ca sa inveti cateva tehnici de relaxare si sa nu-ti mai iasa toate emotiile prin piele.

Legat de deodorante, cele pe care le poti cumpara din supermarket-uri s-ar putea sa nu fie cele mai potrivite pentru tine. Uite aici o gama cu un pret ceva mai ridicat cu care te-ai putea impaca bine, fiind tratamente: http://www.vichy.ro/DEODORANTE/gama/r1304.aspx Le gasesti in farmacii.

Poti sa te documentezi, sa vezi daca Odoban e ceva ce ai folosi: http://www.antitranspiratie.ro/odaban-antiperspirant-spray.html

Daca vreodata ajungi pur si simplu depasit de situatie si vrei o solutie rapida, exista si injectiile cu botox la subrat, care blocheaza transpiratia temporar. Desigur, vin si cu niste efecte adverse la pachet.

Spor cu descoperirea si tratarea cauzei problemei tale si rezolvarea ei!

3 răspunsuri:
| Tina88 a răspuns:

Si iubitul meu are aceeasi problema, schimba si 3 tricouri zilnic, transpira si cand e cald si cand e frig. A incercat toate antiperspirantele, lichide, solide, spray. Nu s-a rezolvat nimic. Imi pare rau sa te dezamagesc dar cred ca va trebui sa traiesti cu chestia asta.

| Annnonim12 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema... Am incercat multe, insa nu am avut ce sa rezolv.

| TeoReo a răspuns:

Taie o lamaie in 2 bucati si da cu ea pe pielea uscata, am auzit ca merge.
Efectul tine 2 zile.