| Gabriel_Adrian_1993 a întrebat:

Salut. Am 19 ani si de cand eram mic mi-am dat seama ca nu vad bine cu ochiul stang (disting lucrurile dar nu detaliat, vad sa citesc doar literele foarte mari) insa nu am acordat importanta si m-am obisnuit asa, deoarece cu ochiul drept vad perfect.Acum am realizat ca imi lipseste foarte mult vederea cu ambii ochi. Ma voi duce la un doctor specializat, dar as vrea sa stiu daca e o problema foarte grava si daca s-ar mai putea repara.
Astept parerile voastre. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AlexandraEpureanu a răspuns:

De mers la oftalmolog trebuie sa mergi, insa probabil nu este ceva foarte grav, ci doar un viciu de refractie la ochiul stang pentru care ti se vor prescrie probabil ochelari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este grava. Mergi urgent la medic. Asta pentru ca, prin simpatie (asa se numeste fenomenul) ochiul sanatos se imbolnaveste de la cel bolnav. Daca neglijezi nu ai sa mai vezi deloc.