| blintzz a întrebat:

Salut, am amigdalita umflata pe partea dreapta și am puroi, ma doare când întorc capul si când dorm seara pe perna, este caz de operatie sau poate fii tratată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu cand aveam amigdalele umflate si ma durea in gat doctorul mi-a dat antibiotice, acum nu stiu la tine, dar du-te mai repede la medicul de familie, poate merge tratate amigdalita cu antibiotice.
In cele mai multe cazuri amigdalita se trateaza cu antibiotice dupa un consult medical.In cazuri mai grave se scot amigdalele.
Vezi ce spune medicul.Si incearca sa sugi si pastile pentru gat de genul Strepsils, Tantum Verde, Septolete, Tantum Lemon etc.
Sanatate!

| blintzz explică (pentru AvalohAlyn):

Fumezi? Ca eu fumez și nu stiu dacă ar fi o problema

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Amigdalita este boala. Deci boala nu se poate umfla. Amigdala este glanda. recomandarea medicului este sa nu te operezi. Eu (la sfatul strabunicii mele care trata lumea in sat) am luat petrol lampant (un pahar) cu o lingura de sare si am amestecat bine. Apoi am facut gargara 3-4 seri la rand. Asa am scapat si de peste 50 de ani nu mai am probleme. Uite cum se face gargara: https://www.youtube.com/watch?v=I7UFIqaQcYM

| credeintine a răspuns:

Buna! In primul rand conteaza de cat timp te doare si cum au aparut aceste manifestari. Nu cred ca e caz de operatie, probabil e o amigdalita care se poate trata medicamentos. Cel mai recomandat este o vizita la medicul de familie pentru un diagnostic si tratament adecvat.