| Yo3utz a întrebat:

Salut.am avut si eu o mica problema la picior.am cazut l fotbal si mi s.a dus rotula in partea dreapta.am fost la doctor, am facut radiografie si mi-a zis ca am fractura la rotula si am fost operat.mi.a introdus o coroana probabil ca sa imi sustina rotula.as vrea sa stiu dac mai pot indoi complet piciorul dupa ce va fi scos din ghips. daca mai pot alerga sau dac mai pot juca fotbal vreodata.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NightBoy89 a răspuns:

Da o sa il poti indoi complet dar dupa scoaterea coroanei trebuie sa megi la recuperare big grin o sa poti juca fotbal si o sa poti alerga, acum depinde si de om, am intalnit mai multi cu problema asemanatoare tie... unii s-au vindecat in 1 luna altii in 5winking stai linistit poti juca fotbal ( 6 luni ) atat o sa iti zica doctorul ca trebuie sa stai pe tusa big grin

| Yo3utz explică (pentru NightBoy89):

Coroana inca nu a mentionat daca mi-o mai scoate.acum am inceput sa merg cat de cat am 2 sapt si abia pot s indoi picioru la 90 d grade.multumesc mult.

7 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Doar medicul care te-a operat sau/si medicul sportiv iti poate raspunde corect la aceasta intrebare.

| ImiUrascViata a răspuns:

Daca a fost ingrijit corect si s-a sudat osul fracturat atunci; da vei putea jucatongue

| 7eleven a răspuns:

Te asigur ca vei putea juca fotbal. imi amintesc ca la fel eram si eu speriat cand am facut operatia de apendicita..pe atunci practicam artele martiale! totul s-a terminat cu bine..ca intotdeauna!

| andylikemusic a răspuns:

Nu vreau sa zic prea multe ca nu-s experimentat...dar stiu ca am avut piciorul in ghips 1 luna si dupa abia puteam sa calc.La inceput mergeam usor, sprijinit de ceva, apoi mergem schiop ca sa nul fortez iar dupa vreao 3-4 zile am inceput sa merg nurmal(nu ca inainte dar destul de bine) ar tb sa faci ex de recuperare(adic peste o saptamana sau doua sa incerci sa alergi sa faci aplecari cu genunchi intasi etc.)cred ca ti-am fost de folos cat de catwinking

| Yo3utz explică (pentru andylikemusic):

Dap.
multumesc

| andylikemusic a răspuns (pentru Yo3utz):

Nu ai pentru ce.Nu-l forta prea tare.zic si eu laughing. mergi putin, apoi indoi genunchiul il intizi ..si tot asawinking...