| Qweerrrtttyyy a întrebat:

Am de ceva timp probleme cu urechea dreapta. Mai exact aud mai incet decat cu stanga. Aveti idee ce este? Sa fie dop de ceara sau timpan perforat? Desi tin sa cred ca nu este timpan perforat deoarece nu am dureri de cap, nu imi tiueste si nici pocnituri nu aud. Deci ce credeti ca ar putea fi? Nu vreau raspunsuri cu "du-te la medic" pentru ca pana la urma o sa ma duc. Dar vreau sa aud si niste pareri inainte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu cca. 2 luni inainte, brusc mi s-a scazut auzul la urechea stanga, ca si cum ar fi fost infundata.
Nu am avut nici un eveniment cu care sa asociezi aceasta stare, dar m-a deranjat foarte mult.
Consultandu-ma cu diferite persoane si citind pareri pe internet am ajuns la urmatoarea concluzie:

Diminuarea auzului se poate datora unui dop de ceara, unei inflamatii/infectii sau unei traume mecanice.

- Dopul de ceara se poate dizolva si se elimina relativ simplu, prin spalare cu apa calduta (este recomandat sa fie facut de persoana cu experienta in domeniu, cum este un medic ORL)

- Imflamatia se poate datora unei raceli ("curent") sau unei infectii (luatde pe urma altei persoane la bazin sau chiar si de pe un prosop)

- Traumele mecanice sunt cauzate de lovituri sau suprasolicitare sonora.

Eram hotarat sa ma duc la medic daca trec mai mult de 10 zile.
Mi-am spalat de cateva ori urechea cu apa calda usor sarata, iar dupa cca. o saptamana problema a disparut aproape la fel de instant, cum a aparut.

| Qweerrrtttyyy explică (pentru Bula):

Am pus ieri niste picaturi numite Acerum. Am pus 2 picaturi la pranz si 2 seara. Azi de dimineata, cand m-am trezit, ma manca urechea si am bagat un betisor ( stiu ca nu e recomandat, dar nu am altceva) si l-am scos plin de ceara. Am folosit vreo 10 betisoare sa curat toata ceara. Era ceara mai inchisa la culoare, oare sa fie dop?

| Bula a răspuns (pentru Qweerrrtttyyy):

Da, daca are culoare inchisa, atunci e un dop care sta de demult acolo.
N-ar strica o vizita la medicul ORL, o curata repede happy

| AZKE a răspuns (pentru Bula):

Hei. Si eu trec prin problema asta si pe net am văzut că este recomandat sa te duci neaparat la ORL dar nu stiu care e alegerea potrivita. Ce este cca? Mai ai alte sfaturi să-mi dai? Sper sa răspunzi

| Bula a răspuns (pentru AZKE):

Daca ai dop de ceara, acela se curata rapid si usor la ORL.
Daca ai alta afectiune, si atunci tot la ORL se va constata si trata.

| ioanalexandra345 a răspuns:

Ai fost cumva recent la piscina/mare? Probabil sa ai apa in ureche. Daca nu, si stiu ca nu vrei sa auzi asta, ar trebui sa iti faci un control la orl. Incearca sa nu stai in curent.

| Killerobmmmm a răspuns:

Salut am aceiasi problema, dar la urechea stanga! Am fost la medic si am trauma sonora!
Tu poti avea dop sau trauma sonora, dopul se creeaza atunci cand nu te bagi sapun si betisorul in ureche, exista spary la 600 700 de mii! Daca asculti muzica la casti mereu si la un volum ridicat du te la dorctor, daca problema e de 2 3 saptamani se poate gasi tratament daca e de 1 an 2... nu cred... eu am avut problema din copilarie toti medicii mi.au spus ca.i trauma sonara! Iti doresc multa sanatate tinere