| Mihai_Mihai_1990_G2I4 a întrebat:

Salut, am fost aseara in club iar azi toata ziua mi-a tiuit urechea...nu se aude foarte tare dar este deranjant...ar trebui sa ma îngrijoreze sau este normal sa se întâmple asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Am aceeasi problema de ani de zile, imi tiuie ambele urechi permanent, iar simtul auditiv nu mai este functional 100%, pe partea stanga. Cauzele sunt mediul lucrativ foarte zgomotos, muzica tare in casti. Mare atentie, nu-ti mai supune auzul la un foarte mare stress auditiv. Mergi la club cu dopuri in urechi, asculta in casti la volum moderat. Nu glumesc, poti deteriora iremediabil auzul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FreddieM):

Si tiuitul sa intensificat sau se aude la fel ca la inceput? Ai luat tratament?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca in 3-5 zile nu o sa iti atunci ar trebui sa te ingrijorezi.iti tiuie si acum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai_Mihai_1990_G2I4):

Ok, iti recomand sa nu mai mergi la club si nici sa asculti muzica in casti la volum mare. Daca nu iti trece in 3 zile mergi la ORL
Eu personal cred ca o sa iti treaca da repet evita muzica tare, cluburile si ascultatu ' in casti mai ales in castile in ear. si eu asa asa afectiunea se numeste tinitus nu exista tratament pentru asa ceva fiindca tinitus nu este o boala este un simptom al altei boli in cazul tau este de ordin ORL sau putea sa ai o sansa sa scapi de acest tiut.
Mie mi-a zis doctorul ca il voi avea toata viata si sa ma obisnuiesc cu el, culmea e ca aproape m-am obisnuit uneori uit ca am tinitus nul aud cand nu sunt atent la el. stai linistit ca o sa iti treaca. daca iti trece cand mai mergi in club puneti dopuri ceva in urechi sa te protejezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de cand am acest tiuit numit tinitus (acufene) nu mai stiu ce inseamna liniste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu poti dormi noaptea din cauza tiuitului vezi ca gasesti muzica ce mascheaza acel tiuit
Uite aici https://youtu.be/Gm8oVClDrjc

| Mihai_Mihai_1990_G2I4 explică:

Am fost azi la medic si mi-a spus ca totul este in regula si ca in cateva zile o sa imi revin multumesc de ajutor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai_Mihai_1990_G2I4):

Ma bucur happy ti am zis eu ca trece