| cristi_8283 a întrebat:

Bună seara, vreau sa ma duc la Arcadia de exemplu sa mi fac niste analize.dar nu vreau sa fac unele inutile. Am urmatoarele simptome : Mi se taie respiratia cand stau pe partea stanga la inima, cam o data la 3 zile, ma inteapa sau ma doare inima si uneori sub ea, si mai am dureri in tot pieptul câteodată. Am facut analize la Sf Maria si mi au spus ca am spasmofilie gastrita si reflux duodeno gastric dar vreau sa mai fac o data analizele. Imi spuneti ce analize ar trebui sa fac mai exact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De aia exista medicul de familie, sa te trimita catre specialistul de care ai nevoie. mergi cu incredere la el.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Salut, stai linistit, cel mai probabil nu ai nimic grav. Urmezi tratament cu calciu, nu? Continua-l si ar trebui sa simti ameliorari in cateva luni, stai cat de mult poti la soare, fa plimbari si evita cartoful, fermenteaza.

| suntserios a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Omul are intepaturi la inimic, dureri in piept si probleme cu respiratia si tu ii spui sa stea cateva luni sa astepte ameliorarile si sa ia calciul si sa stea la soare?

nu sunteti intregi la minte unii care raspundeti pe aici

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru suntserios):

Vezi-ti domne de besinile tale ca nu-i prima data cand comentezi aiurea la raspunsurile altora, tu chiar esti nolifer total? Nu-ti convine, move on, nu mai sta tu la povesti cu mine ca nu ne cunoastem. Daca vrei sa ii zici ceva util, fa-o, daca nu stai dracu' in banca ta.

| suntserios a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Spre deosebire de tine, eu chiar i am zis ceva util. Fa un bine oamenilor, si nu le mai da sfaturi cand habar nu ai ce spui.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru suntserios):

I-ai zis un rahat pe care-l stia si el. Aplauze. Esti penibil omule. Probabil creierasu' tau a procedat ca are vreo 10 infarcturi la activ, cand a specificat clar ca are spaamofilie si brge care dau aceste simptome. Dar cum nu stii cu ce se mananca nici una nici alta, faci spume la gura pe-aici cand i-am sa stea la soare. Pff..greu cu suferinzii de atentie.

| suntserios a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Asa am zis si eu, greu cu suferinzii de atentie. Unii se trezesc sa dea sfaturi la aria medicala unor oameni care cine stie ce afectiuni grave pot avea

| Teo29 a răspuns:

Du-te la un cardiolog pediatru si fa-ti un Ekg si un echo cord, cauta unul bun la privat si daca nu sunt probleme de la inima atunci discuta cu medicul de familie sa iti recomande un set de analize. Sanatate!

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Eu iti recomand sa iti faci urmatoarele investigatii: calcemie, magnezemie, sideremie, hemoleucograma, VSH, TGO si TGP, fibrinogenul, HDL si LDL(colesterol), glicemie, trigliceride. De asemenea, iti mai recomand si un consult de specialitate cardiologic care sa includa EKG si test de efort.

| Deserth a răspuns:

Intepaturiile la inima mai poate sa fie si cand ai multe gaze, daca esti de obicei mai balonat o sa te mai intepe in inima nai ce sa faci asta e organismul, incearca sa manci cat mai sanatos si fa miscare multa