| User23434 a întrebat:

Salut, am o curiozitate. Daca te apuci de la o varsta frageda de sala, gen 15-16 ani cresti sau te opresti din crescut? Unii din ce am vazut zic ca te opresti din crescut, altii zic ca de fapt te ajuta la crescut.
Care e adevarul? Nu vreau sa ma apuc (inca) dar sunt curios.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Am să îți spun de acum că am o cunoștință care a făcut sală de la vârsta de 16 ani și acum este scund și "îndesat"de mușchi, având în vedere că părinții lui sunt înalți.Cel mai indicat ar fi să alegi un sport care să ți se potrivească și să te ajute să te menții în formă și după ce mai crești poți începe cu sala.Să ști că aspectul fizic nu este bun dacă nu lucrezi și la cel mental, așa că fă totul bun pentru tine.

| User23434 explică (pentru FoxyM):

Nu am de gand sa ma apuc inca, am si zis dar eram doar curios. Ca sport mi-ar placea sa fac un sport de contact sau nu stiu, sa merg cu bicicleta ca tot imi place.

| Ali0991 a răspuns (pentru FoxyM):

Doar pentru ca parintii lui erau inalti asta nu inseamna ca a mostenit acea genetica de crestere in inaltime de la ei neaparat, poate are pe altcineva in familie care e de aproximativ aceeasi inaltime. Un bun exemplu este fratele meu, care in ciuda faptului ca ambii mei parinti sunt inalti, intrucat eu am 1.86, el este scund de inaltime, si seamana foarte mult la fizic cu bunicul meu, asemanator as spune. Este dovedit stiintific faptul ca sala de ajuta in cresterea si dezvlotarea organismului

| JamesWatson a răspuns:

Legat de înălțime eu știu că nu are niciun efect.
Dacă te referi in cazul mesei musculare cred ca este perioada ideal.

| dbigiu84 a răspuns:

Sala nu este recomandata decat dupa ce te opresti din crestere.Fortandu-ti musculatura de la o varsta frageda afecteaza cresterea in inaltime. Sportul este necesar vietii dar halterele, alergatul excesiv poate afecta grav cresterea in inaltime.
Sper ca te-am lamurit. Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru dbigiu84):

Serios? Fortandu-ti musculatura de la o varsta frageda afecteaza cresterea in inaltime? DE CAND?

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| dbigiu84 a răspuns (pentru Cosmin86):

In primul rand ar trebui sa scrii corect gramatical. Daca te dai asa destept, ai fost tu vreodata la sala de la 11-12 ani? Eu spun din propria experienta, mi-a afectat grav cresterea in inaltime ridicarea greutatilor.Asa ca dom-le lasa batjocura si vezi-ti de treaba ta.
Cu stima,
dbigiu84

| User23434 explică (pentru dbigiu84):

Nu găsesc greșeli gramaticale în ce a scris laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru dbigiu84):

Unde am scris eu ceva gresit? Vezi-ti de treaba copil de 12 ani, nu te mai baga singur in seama. Mai bine cere "funda, funda" cum faci tu de obicei, ca o fetita disperata.

https://www.tpu.ro/......cineva-si/

| dbigiu84 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai vreo problema cu varsta mea? Si ce daca cer funda? Dau raspunsuri de calitate si nu ma cert ca ultimul boschetar cu unul care si-a dat cu parerea sau a spus din propria experienta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dbigiu84):

Un copil de 12 ani da raspunsuri de calitate? De unde... din vasta ta experienta de viata? laughing

Esti femeie de ceri "funda"?

| User23434 explică (pentru dbigiu84):

Răspuns de caliate nu ai dat pentru ca ai 12 ani, de unde sa ai tu experienta. Nu înțeleg cum ți-a afectat creșterea în înălțime dacă de pe la 11-12 ani începi să-ți dai drumul la crescut (ce am scris acum chiar e din propria experienta). Ce am cerut eu era un răspuns subiectiv, voiam sa știu doar dacă stopează sau nu creșterea. Greșeli gramaticale nu a făcut omul în ce a scris. Salut!

| dbigiu84 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce rau e sa fi prost.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dbigiu84):

Https://www.conjugare.ro/romana/conjugarea-verbului-fi

Du-te repede ca ti-a pus mami mancare in farfurie.

Copil idiot, da el raspunsuri "de calitate" la 12 ani, cand plange daca se loveste putin la cot sau daca il cearta "mami" ca nu a mancat tot.

| Ali0991 a răspuns:

Sala te ajuta mult sa cresti atat in inaltime cat si in masa musculara, pe langa ca iti intaresti totodata si oasele. Cine a zis ca nu mai cresti a spus ce a mai mare prostie posibila laughing. Cand faci sala apetitul iti creste asa ca mancand mai mult si consumand mai mult nutrienti importanti in combinatie cu efortul depus la sala e normal sa cresti. M am apucat de sala la 16 ani, iar in doi ani am crescut 7 cm aproape 8, de la 1.79 la 1.86. Daca asta era singurul motiv pentru care nu vrei tu sa te duci inca la sala atunci iti sugerez sa ti l scoti din cap happy

| User23434 explică (pentru Ali0991):

Nu ca nu vreau, doar ca nu acum ca n-am nici 15 laughing mai astept putin ca e timp de toate.

| Simpatic a răspuns (pentru Ali0991):

Nu-ti intaresti articulatiile ca nu ai exercitii care sa intareasca asa ceva! Articulatiile (cartilajele) se intaresc din organism, daca lucrezi la sala cu greutati mari le vei slabi. documenteaza-te.
cat despre crescut in inaltime sau nu este discutabil, dar depinde de greutatile folosite, daca ridici mult deasupra capului de tip halterofilii cu siguranta nu cresti in inaltime. daca faci fitness o sa te inalti ca practic nu soliciti niciodata coloana.
Si ca sa raspund nu cred ca de la sala cresti sau nu in inaltime, ci din genetica la sala daca nu faci cum trebuie si ce trebuie ai sanse mari sa LEZEZI coloana si sa ai probleme mai tarziu.
Sfatul meu ca si fost practicant (ani buni) de culturism ar fi ca baietii sa se apuce de sala la matritatea lor din punct de vedere al cartilajelor etc si aceasta este daca imi aduc bine aminte pe la 23 de ani si atunci vei avea si destula forta pentru ca in perioada 18-35 de ani ai una dintre cele mai mari cantitati de Testosteron natural produs de corp, deci vei trage ca nebunul.
Eu am reusit la 83 de kg si 19-20 de ani sa fac 1 repetare cu 160 de kg la piept si la bara Z sa lucrez cu 80 de kg asta in conditiile in care nu luam decat proteine si acelea foarte rar.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Simpatic):

Cum sa nu existe, exista exercizii izometrice pentru intarirea articulatiilor, eu am facut o gramada cand ma pregateam pentru nationalele de skandenberg.

"daca ridici mult deasupra capului de tip halterofilii cu siguranta nu cresti in inaltime", eu am facut asta la 16 ani si tot am mai crescut 11 cm. si multi altii. S-a demonstrat stiintific ca sala NU impiedica cresterea in greutate (chiar daca faci genuflexiuni cu 100kg pe coloana)

| Simpatic a răspuns (pentru Cosmin86):

Voi care lucrati doar cu greutati nu lucrati si cu creierul. citeste si ceva anatomie nu ar strica.
pe de alta parte cartilajele se dezvolta total la baieti la o anumita varsta, si daca pana la acea varsta le fortezi mai tarziu ai probleme.
Cam asa se intampla si cu coloana cervicala etc
halterofilii fac inalzirea cu 100 de kg prietene, ei ridica 200+ kg 300 kg chiar
Daca esti un malac de 130 de kg puternic si bine fizic nu vei simti 100 de kg dar daca esti un pricajit si te fortezi cu aceste 100 de kg (Care sunt grele adevarat) iti busesti coloana.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Simpatic):

Lucrezi cu o greutate pe care o controlezi, cu care poti face 8 repetari corecte si complete.
Daca tot citesti anatomie citeste si despre efectul exercitiilor izometrice asupra articulatiilor.

Uite un scurt citat dintr-un articol al Asociatiei Americane de Pediatrie, din numarul din Iunie, 2001:
("Programele de antrenament cu greutati nu par sa afecteze cresterea liniara in inaltime si nu au nici un efect negativ, pe termen lung, asupra sanatatii cardiovasculare").

Studiul este aici:
http://pediatrics.aappublications.org/content/107/6/1470.full.pdf+html

E doar un studiu, iti pot da o gramada altele.

p.s.: cine a zis ca lucrez "doar cu greutati"? Si legat de lucrat cu creierul, am terminat Poli, A&C. Mai ai de "mancat" pana ma poti evalua tu pe mine :)

| Simpatic a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai fost vreodata intr-o sala de forta, cati ani ai facut, eu vorbesc din tot ce am intalnit incercand sa ma autodepasesc, viata o poti citi in carti dar trebuie sa o experiementezi si pe teren, in realitate.
Putin imi pasa de studii, ca se fac si studii la comanda daca vrei unele iti arata ca vitamina C este buna daca asa vrea anumit producator altul iti poate demonstra ca are un efect placebo.
Izometria este una si lucrul cu greutati alta daca eu imping la piept 170 kg ma ajuta izometria sau nu sa imi distrug articulatia...gandeste logic cand supui corpul la efort indelungat (gretati mari caci despre acestea vorbeam aici) ori ai o genetica precum a li Heracles ori suferi consecinte.
Cum spuneam unii faceti fitness si normal ca niciodata nu v-ati supus corpul la vreo greutate mare ca sa stiti ca oricat de corect o vei executa in timp isi va spune cuvantul.
Da tu nu si nu o tii pe a ta, ok.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Simpatic):

Merg de la 16 ani, am 32 acum. Bine, cu pauza, am facut si alte sporturi (skandenberg, kickboxing, etc.). Si nu am facut fitness, normal ca am incercat mereu sa ma autodepasesc.

Posibil sa fie mai sanatos sa faci doar fitness, doar ca nu as putea happy

Dar tot cred ca daca iei pauze si lasi organismul sa se recupereze + faci exercitii de izometrie pentru articulatii, poti sa nu le uzezi. (mai ales daca eviti exercitiile cu bara, spre exemplu sa faci impins la piept cu gantere in loc de haltera).