| SuntUnAnonim15 a întrebat:

Am o problema foarte mare. Am 16 ani, sunt baiat si cei 4 dinți de jos din fata sunt cariați si unul sta sa pice. De la ce vârsta se pun dinții falși*? Sau ce as putea face in momentul de fata? I-as putea înlocui cumva? Astept o propunere. ( fără ‘spăla-te pe dinti’ sau chestii de genul, multumesc )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dinti "noi"."falsi" poti pune linistit, si eu pe la 16 ani mi-am pus 2 dinti
Daca sunt cariati poate mai au o sansa, poate radacina este ok inca, si poate fi reparat/sau sa puna ceva pe acolo... du-te la un stomatolog + daca ai sub 18 ani cred ca ai ceva reduceri. nu mai stiu exact. Ca tot ce tine de stomatologie e foarte scump,
Mie 2 dinti au pus cu 600 lei acum 10 ani ( si azi ii am )

| SuntUnAnonim15 explică (pentru anonim_4396):

Din ce material i-ai pus? Mie mi-a spus ca nu prea se pun Dinți la vârsta asta... doar la aia +18

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuntUnAnonim15):

Nu tin minte materialul parca de portelan (poate spun om prostie) Tot ce stiu e ca era cel mai scump model,.
Iti pot pune si dinti de plastic, da aia nu tin
Eu am facut la o clinica particulara, si nu aveam 18 ani, ci 16 spre 17