| Pasiunepentrumasini a întrebat:

Salut.
Am o rana deschisa de aproximativ un 1cm la picior.
Daca fac dus si merge apa pe bandajul ala o sa pățească ceva?
Ca azi am făcut duș și am pus o pungă și am legat tare dar putina apa tot a intrat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Yes a răspuns:

Bună.
Motivul pentru care nu este recomandat sa uzi pansamentul este că umiditatea favorizează dezvoltarea bacteriilor, mai ales daca pansamentul sta ud pe rană. În funcție de severitatea rănii și de cat de murdara e zona/apa, se poate infecta. Dar nu este neapărat să se întâmple asta, daca a intrat puțină apă poți eventual schimba pansamentul.

6 răspunsuri:
| Pasiunepentrumasini explică:

Si atunci cum fac dus?
Asa murdar nu pot sta

| cristi202 a răspuns:

Odata ud, bandajul trebuie schimbat. O rana uda se infecteaza f usor.
Cind te mai speli, fa ca mine, da bandajul jos, si lasa apa sa spele si rana. Ii va face bine. Se va vindeca mai repede. Vei vedea si ca arata mai bine dupa ce ai spalat-o. Eu m-am taiat urit acum o luna la degetul mare de la mina dreapta, o taietura de aproape 3 cm, foarte adinca. A curs mult sange, dar, dup ce a trecut pericolul hemoragiei (vreo doua zile), cand ma spalam, o spalam si pe ea. Mama mea a zis ca va trece greu in doua saptamini, insa la suprafata s-a vindecat in mai outin de una, desi am folosit degetul la treaba, si rana era mai.mereu jenata.

| Pasiunepentrumasini explică (pentru cristi202):

La mine aia e treaba ca am taiat lemne si din topor a sarit o bucatica mica de fier in picior
Am fost la urgenta sa imi dea anti-tetanus si am luat o saptamna antibiotice! Astazi le-am terminat (ca accidentul s-a intamplat acum o saptamana)si medicul de familie a zis ca nu mai trebuie sa le iau
Rana s-a facut mult mai mare pentru ca am fost la o policlinica sa mi-l scoata si cum a incercat doctoru sa mi-l scoata a facut rana mult mai mare
Acum arata foarte urat (rana e frumoasa, adica nici urma de puroi) si e foarte adanc
1 cm e de mare si 1cm de adanc!
Dupa ce am vazut cat e de adanc aproape am lesinat
Deci si in situatia asta pot sa fac asa cum faci tu?
Ca medicul de familie mi-a zis ca sa il feresc cat pot de apa
Astazi asa am facut dus ca am legat peste bandaj o punga (am legat puternic) si cateva picaturi tot au curs pe bandaj dar dupa am si schimbat bandajul

| cristi202 a răspuns (pentru Pasiunepentrumasini):

Nu cred ca e problema daca e ud cit te speli. Sa nu stea in umezeala. Si la. mine rana a fost foarte adinca, aproape a strapuns degetul mare (si am miini foarte mari), desi e vindecata la suprafata, in interior simt ca inca nu e. Dar nu a fost nici o problema ca am spalat rana.

| Pasiunepentrumasini explică (pentru cristi202):

Ok frate, mersi mult!

| cristi202 a răspuns (pentru Pasiunepentrumasini):

Cu multa placere!