| FIERARU a întrebat:

Salut am si eu o problema la piciorul stang la unghia mare mi -am taiat coltul din carne acum vreo 2 luni si de atunci curge numai sange si puroi si unghia sa ingalbenit va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| venusdoom a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema... Ai 2 optiuni:
1. Ori incerci sa ti coti acel colt de unul singur si sa-l tai
2. Ori te duci la spital, sa faca asta un doctor in locul tau
P. S. eu mi am scos o singura desi m-a durut destul de tare cand am f asta.Si inca ceva....GRABESTE TE! daca nu l tai repede s ar putea sa se agraveze situatia

7 răspunsuri:
| totElodia a răspuns:

1. Nu vad nici un "?", deci nu este o intrebare astfel incat n-am cum sa te ajut.
2. Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.

| Safire17 a răspuns (pentru totElodia):

1.Omul are o problema. Trebuie neaparat ca aceasta sa cuprinda ''?''? Ca sa raspunzi trebuie neaparat sa fie o intrebare?
2. Poate persoana respectiva avea nevoie de ceva pareri. Cu siguranta nu a inlocuit acest site cu medicul. Deci... ce ar fi sa mai si judecam putin?

| totElodia a răspuns (pentru Safire17):

Imi pare sincer foarte rau pentru tine. In primul rand nici tu nu esti mai presus fata de mine, deoarece nici tu nu ai putut raspunde la intrebare. In al doilea rand, site-ul TPU poare oferi raspunsuri eronate utilizatorilor cu probleme medicale, iar in cazul nostru, un sfat gresit il poate risca degetul / piciorul / viata (in caz de septicemie). In al treilea rand, medicul este singurul ce poate oferi anumite diagnostice, de aceea l-am sfatuit sa-l "viziteze" cat mai de curand.

| Safire17 a răspuns (pentru totElodia):

Nu i-am raspuns deoarece nu am stiut ce sa-i raspund. Dar uitandu-ma la raspunsurile oferite de ceilalti utilizatori ai acestui site, raspunsul tau m-a ''impresionat''. Cat despre acel avertisment, cred ca si inainte si dupa ce a posat intrebarea l-a vazut, poate chiar l-a citit. In cazul acesta, persoana respectiva cauta o rezolvare pentru aceasta problema inaintea vizitarii unui medic. Nu cred ca ai ajutat cu ceva scriind acel avertisment. Si nu cred ca daca intr-o problema de natura medicala nu apare ''?'' aceasta nu poate primi un raspuns. Si da, utilizatorii site-ului TPU pot oferi raspunsuri sau sfaturi gresite, dar sunt sigura ca utilizatorul care a postat acesta intrebare este constient si de acest caz (altfel nu ar mai fi postat-o). Noi nu putem oferi diagnostice, dar putem oferi sfaturi care ii vor putea fi de folos initiatorului intrebarii inainte de vizitarea unui specialist. O zi buna!

| totElodia a răspuns (pentru Safire17):

In concluzie, pentru un diagnostic potrivit, medicul este cel in masura pentru a-l ajuta happy.

Răspuns utilizator avertizat
| FIERARU explică:

S-a rezolvat la medic, multumesc
.