| GandalfTheWizard a întrebat:

Salut.Acum un timp, mi-am taiat prea tare unghia de la degetul mare de la piciorul stang, iar cred ca coltul unghiei a intrat in carne.La inceput m-a durut, dar recent s-a inrosit si acum este cu sange si cu puroi... Cand ma incalt ma doare foarte tare, va rog niste sfaturi sau tratamente big grin. Nu genul du-te la medic sau consulta un specialist deoarece in 50% din cazurile in care oamenii ca mine merg la medic, persoanelor ca mine le sunt recomandate interventii chirurgicale nefolositoare.
Funda! big grin si Paste Fericit! big grinwinking happy

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Foloseste o pila de unghii de buna calitate sau o bucata de glaspapir cu granulatie medie spre mare si piliti cu atentie unghiile pentru a le subtia. Lucrati insa cu atentie, nu exagerati cu pilitul. Pe masura subtierii, unghia capata culoarea roz, in special spre radacina. Daca ti se pare ca unghia mai este inca tare si groasa, continua in ziua urmatoare. In foarte scurt timp, vei observa ca unghia se va indrepta, ca si cum ar vrea sa compenseze dinspre margini substanta cornoasa pe care i-ati indepartat-o de deasupra. Unghia iese din carne in cateva zile, scutindu-va de chinuri. Repeta tratamentul o data pe luna sau chiar mai rar.
Autoingrijirea la domiciliu - In prima faza, unghiile incarnate pot fi tratate la domiciliu cu succes, putand fi evitata operatia chirurgicala. Procedura implica mai multe etape:
- Se inmoaie piciorul in apa calda de patru ori pe zi. Nu trebuie sa se adauge sapuni, saruri sau agenti bacterieni in apa;
- Se va spala piciorul inclusiv zona afectata, de doua ori pe zi, cu apa si sapun. Se va pastra piciorul curat si uscat in restul zilei;
- Nu se vor purta tocuri inalte sau incaltaminte stramta. Se va lua in considerare purtarea de sandale, daca este posibil, pana cand conditia dispare;
- Incercati sa ridicati coltul unghiei care sapa in piele. Se va lua o bucata mica de tifon se va rula si se va aplica intre coltul unghiei incarnate si piele, astfel incat unghia va fi putin ridicata. Acest lucru este dureros dar este cea mai importanta parte a tratamentului la domiciliu. Dupa fiecare inmuiere a piciorului, se va impinge micul bandaj un pic mai departe, cateva zile la rand. Rola mica de tifon se va schimba in fiecare zi. Pielea sau unghia nu trebuie bruscate. Prin aceasta procedura unghia nu va mai creste in piele si va putea fi taiata drept, dupa ce va creste;
- Pentru calmarea durerilor se va lua analgezic (acetaminofen sau ibuprofen);
- Daca nu apare nici o ameliorare dupa trei zile se va contacta medicul.
Paste fericit si tie!

3 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Ai grija de acum cand iti tai unghiile!

| ѕмιℓєє a răspuns:

Dacă încă este în unghie acel colţ, trebuie scos! Dacă nu îl vei scoate, unghia se va infecta şi mai rău, sunt cazuri în care unor persoane li s-a despicat unghia.
Dacă ai scos colţul, înseamnă că o bucăţică din el este încă în deget, provocându-ţi o infecţie, măcar încearcă să mergi la farmacie dacă nu vrei la medic şi întreabă ce poţi folosi.

Paşte Fericit!

| GandalfTheWizard explică:

Amandoua raspunsurile au fost de folos, multumesc big grin