| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a spus un prieten să-i spun ce problemă are şi ce ar putea face să scape,el când pronunţă unele cuvinte,nu le spune corect, de ex:la cinci el spune şinşi; la giga spune jiga...Ce trebuie să-i spun!?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca e din Moldova, accentul e de vina. Nu e gresit sa le pronunte asa, fiind specific zonei, dar literar ele trebuie sa se auda si sa se scrie potrivit normelor in vigoare.
Ar fi bine sa citeasca, sa urmareasca emisiuni culturale, unde se vorbeste literar, daca vrea sa le pronunte altfel.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Demostene a fost cel mai mare orator al Antichitatii. In copilarie avea si el probleme cu pronuntia si a luat pietre in gura. Efectul? A ajuns cel mai bun orator. Deci cu vointa se poate orice.

| doctorandus a răspuns:

Ca e moldovean.

| xerxes1 a răspuns:

Spune-i sa consulte un logoped.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandru_George_2002 a răspuns:

E sholdovean :]]