| Flavianadx a întrebat:

Salut, apelez din nou la TPU comunitate pentru o grija si neplacere a mea. Frate-miu cand transpira miroase a ceapa si transpira mai mereu. Ceapa nu mananca, deci oare de la ce? Nu ma pot tine la distanta mereu de el, uneori ma mai apropii din greseala si ii simt putoarea. E normal? Adica eu nu miros a ceapa cand transpir. O fi vreo boala asta, oare cum se cheama, are remediu?
Apropo voi a ce mirositi cand transpirati? Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bruno92 a răspuns:

Sa evită ceapa mâncarea condimentata și picanta e posibil sa sufere de bromhidroza. Daca transpira la subraț recomand odaban se găsește în farmaciile Sensiblu.
Ar mai putea avea și alte probleme trebuie sa schimbe stilul alimentar și să bea zilnic ceai de salvie e bun pentru transpirație. In rest sa facă baie zilnic și să poarte numai tricouri de bumbac.ar trebui să meargă la dermatolog pentru a face niste analize sau la un internist problema asta ii va afecta viața socială în final se va autoizola și va dezvolta probleme psihice precum e anxietatea.

18 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Fratele tau nu a auzit de deodorante si anti-perspirante?

| Flavianadx explică (pentru Cosmin86):

Nu il foloseste in casa, doar cand iese... e nesanatos

| Cosmin86 a răspuns (pentru Flavianadx):

Voi ati crescut in padure? Doamne-fereste!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flavianadx):

Nu e deloc nesanatos deodorantul. E nesanatos la cap sa crezi asa ceva.

| WhiteLife a răspuns (pentru Flavianadx):

Diferenta intre deodorante si antiperspirante e asta: deodorantele nu opresc transpiratia, ci doar omoara bacteriile care o produc, deci vei transpira la fel de mult, insa nu va mirosi. Antiperspirantele folosesc substante care blocheaza porii, in felul asta substantele care ar trebui eliminate raman in continuare in corp (ceea ce nu e sanatos deloc), dar nu vei mai transpira. Deodorantele care distrug aceste bacterii care produc miros urat nu sunt deloc periculoase (exceptie daca esti alergic la vreunul din ingrediente, dar ma indoiesc). Daca chiar vrei sa optezi pentru ceva super-duper-sanatos, iti recomand piatra de alaun, estr un mineral natural care se foloseste pentru aceasta. Am luat unul din DM, a fost aproximativ 20 de lei, il am de un an si inca il mai folosesc.

| Sofer a răspuns:

În perioada asta dacă stai doar în casa. Trebuie baie zilnic și dat cu deodorant.

| LPCTSTR a răspuns:

"Bromhidroza este o afecțiune medicală cronică caracterizată prin miros corporal extrem. Se întâmplă atunci când bacteriile de pe piele descompun transpirația și produc un miros anormal, respingator - unul mai înțepător și mai persistent decât cel normal."
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/bromhidroza
https://thompsontee.com/......body-odor/

"Tratamentul consta dintr-o igiena riguroasa si aplicarea de deodorante pe baza de aluminiu, zinc sau zirconiu."
Din ce vad, nu exista tratament medicamentos, doar igiena corporala de rutina.

Ai face bine sa ii spui, poate el nu repereaza mirosul, insa altii da, iar asta ii poate afecta viata pe termen lung.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citisem pe undeva ca daca te speli cu otet la subrat transpiri mai putin. Un miros deranjant ar putea indica o boala.

| Bruno92 a răspuns:

Trebuie organismul detoxifiat

| Anonima163333 a răspuns:

Sa foloseasca deodorant -transpiratie
parfum-mirosul de ceapa

Transpiratia e normala, dar nu-i ok ca nu foloseste deodorante, macar cand iese afara.
Important e sa si se spele in fiecare zi.

| Bruno92 a răspuns (pentru Anonima163333):

Daca are Hiperhidroza poate și 200 de deodorante să folosească tot va transpira că va mirosi a ceapa combinat cu deodorant asta e altceva

| Flavianadx explică:

Multumesc de raspunsuri. Inca nu mi-e clar cum ar fi normal sa miroasa transpiratia.

| Bella993 a răspuns:

O fii din cauza bacteriilor.
Poate contribuii stresul, imbracamintea ( materialele din fibre sintetice )deodorantul, medicamentele, alimentatia ( mancarurile picante, condimente puternice ).
Transpiratia urat mirositoare poate fi cauzate de urmatoarele afectiuni medicale.
Diabetul
Disfunctii renale si hepatice.
Tulburari genetice.
Cum sa scapi de transpiratia urat mirositoare? Fa dus zilnic, epileazate ( si barbatii se pot epila, mai ales la subrat) sa evite mancarurile condimentate si picante. Sa manance mai multi carbohidrati ( paine, orez, taitei etc). Daca aceste lucruri nu ajuta, trebuie sa consultati un medic pentru ca pot fi semnele unei boli grave. Si nu e normal, sigur are vreo problema. Sa ii spui, sa nu iti fie frica. Bafta multa! happy

| Flavianadx explică (pentru Bella993):

Ms de rasp. stie si el, dar faza e ca ii place ceapa

| Bella993 a răspuns (pentru Flavianadx):

Pai eu inteleg si eu mananc ceapa. Dar nu in fiecare zi si tot timpul. Pentru aia ma spal regulat si folosesc antiperspirante. Deodorantul, epilarea si baia regulata face minuni.

| fana1vulpitza2000 a răspuns:

Să facă baie

| Flavianadx explică (pentru fana1vulpitza2000):

O sa controlez. Sunt aproape sigura ca nu face zilnic. N-are rabdare... nici nu prea ii place apa.

| Bruno92 a răspuns (pentru fana1vulpitza2000):

Daca suferă de Hiperhidroza degeaba face baie tot va transpira e de neoprit așa se manifesta afecțiunea e greu să trăiești cu așa ceva mai ales daca e și emotiv de fel e imposibil de controlat doar cu Botox poate scăpa da e foarte costisitor și durează câteva luni dar daca suferă de Hiperhidroza generalizată nimic nu îl poate ajuta decât un specialist in urma unor investigatii analize amănunțite e un chin să trăiești cu hiperhidroza transpirația excesivă