| rozovioara a întrebat:

As vrea sa va cer sfatul.Am avut relatii sexuale neprotejate cu sotul meu luna trecuta, dupa care pe data de 17 mai am avut ciclu menstrual intirziat cu vre-o zece zile.Astazi pe data de 31 mai iarasi am singerari,ieri erau mai putin, astazi mai abundente.Care ar fi cauza lor daca pina acum am avut menstrutie regulata? Poate fi problema unui chist ovarian ce il am pe partea stinga sau de o sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care menstruatia inceputa in 17 Mai se poate considera/a fost una normala ca timp, cantitate si flux de menstra eliminata zilnic, atunci se poate exclude orice posibilitate de a exista o sarcina.Reinceperea unei noi menstruatii dupa trecerea a doar 14 zile de la precedenta este anormala mai ales in situatia in care pana in prezent menstruatia a fost una regulata.Se prea poate ca acel chist ovarian sa fie cauza sangerarii, insa acest lucru il poate constata doar medicul ginecolog in urma unei investigatii complexe si a unei ecografii transvaginale daca are sonda in dotare.Deci ar fi indicata o vizita cat mai urgenta deoarece pe zi ce trece se poate inrautati situatia. Multa sanatate.

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Daca ai avut menstruatia (deci nu doar cateva picaturi), este foarte putin probabil sa fii gravida. Se mai intampla, dar foarte rar. Si oricum nu ar explica sangerarea de acum. Cel mai bine ar fi sa vezi un ginecolog care stie ce sa te mai intrebe si te poate si consulta.