| BuLaNNNeL a întrebat:

Salut, care credeti ca ar fi problema? Deci, dădeam cu aspiratorul, îl opresc, îl scot din priza, iar când ma ridic simt cum "îmi vine ceva din stomac in gura" fix ca atunci cand simti ca vomiti, doar ca de vomitat, n-am vomitat, n-a fost nici vomă, a fost ca un acid fiindca m-a ars atât de tare pe gât in jos încât mi-a tăiat respirația. Acum realizez ca fix același lucru mai pățesc si noaptea in somn (rar), credeam ca ma înec in somn cu saliva, dar de fapt cred ca se intampla fix ce mi s-a întâmplat și în această dimineață. Un "acid" care îmi arde atât de tare gâtul încât îmi taie respirația. Ce poate fi? Nu fumez/consum alcool, sucuri (orice tip), apa minerală, energizante, cafea.
Doar apa plata si lapte. Am 20 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AkyMinowara a răspuns:

Depinde...daca ai stomacul gol este vorba de acid gastric care urca spre cavitatea bucala. Sunt mai multe cauze. Cel mai probabil datorita faptului ca ai sat aplecat/a. In orice caz e bine sa consulti un medic. Secretia de acid gastric in exces nu e ceva pozitiv. Poate si un nutritionist. Dereglarile de acest fel sunt, de multe ori, datorate unei alimentatii dezechilibrate.

| BuLaNNNeL explică (pentru AkyMinowara):

E echilibrată, fac sport, doar ca ieri am consumat si 200g slaninuta de porc (am fost la țară) laughing. Si da; nu mănânc dimineață, nu-mi priește.

| AkyMinowara a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Cum scria cineva mai sus, consumul laptelui poate fi unul din factori...in anumite conditii.

| BuLaNNNeL explică (pentru AkyMinowara):

sad beau zilnic 1l.

| AkyMinowara a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

O lingurita de bicarbonat de potasiu zilnic face minuni. E bun aproape pentru orice.

| BuLaNNNeL explică (pentru AkyMinowara):

Sa inteleg ca am vreo boala ceva sau început de ceva?

| AkyMinowara a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu neaparat. insa, dupa cum am mai spus : CONSULTA UN MEDIC.
cauzele pot fi multiple. imi trebuie anamneza sa pot pune un diagnostic si nici acela inaintea unui consult general. si asta nu se face online.

| Cioby_Cioby_1966 a răspuns:

Laptele îți provoacă acea aciditate de care pomenești! Seara la culcare n-ar strica să iei niște anti-acide, și dimineața, pentru a ameliora această supărătoare aciditate neplăcută! Dicarbocalm!

| BuLaNNNeL explică (pentru Cioby_Cioby_1966):

Beau cam 1-1, 5l pe zi. De la el sa fie?