| James99 a întrebat:

Care sunt semnele ca un baiat se opreste din crestere? Si care sunt semnele cand un baiat are o dezvoltare tarzie. Tata are 1.78 si mama 1.64.Eu am 1.70 la 16 ani. Tata mi-a spus ca in clasa a XI-a avea 1.70 iar pana la sfarsitul liceului a crescut 8 cm.Multumesc pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista semne precise sau clare care sa-ti arate cand ti se opreste cresterea!
Cresterea ta este influentata de mostenirea genetica de la parinti si de hrana care iti stimuleaza sistemul endocrin.
Baietii cresc in general pana la 18-20 de ani, posibil cu perioade scurte de stagnare, dar cresc mai incet decat fetele.
Incearca sa te hranesti sanatos, sa manaci 3 mese principale pe zi, sa bei 2 litri de apa iar intre mese sa mananci fructe proaspete. Tot ceea ce introduci in stomac se transforma in vitamine si minerale, proteine, necesare corpului, sa se dezvolte frumos, mai ales cand esti in perioada de crestere.

| Al3rT a răspuns:

Nu te stresa prea tare, in mod normal o sa ai inaltimea tatalui tau, dar daca practici un sport sau ceva care implica efortul fizic care nu taseaza coloana poti sa te dezvolti mai repede si mai mult.