| IlieTiti1 a întrebat:

Salut, ce se mananca si ce nu se mananca cand ai probleme cu glanda tiroida? Vreau raspunsurile voastre nu de pe net caci din ce am vazut, unii spun ca am voie si in alta parte scrie ca nu am voie...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai si cei de pe TPU de unde iau raspunsurile, din astre? Crezi ca avem fiecare cate un medic endocrinolog in casa?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Această întrebare pusă aici nu vei avea șansa să îți rezolvi problema, căci ea este prea complicată. Tiroida secretă homoni dar nu oricum, secreția lor și efectul lor este cuplat cu alți hormoni, cu buna funcționare a ficatului. Ai hipo tiroidie sau hiper tiroidie, căci nu este tot una.
Tiroida este influențată de iod. În zonele unde nu este suficient iod oamenii fac gușă, o inflamație a tiroidei. Dacă folosești dezinfectări ale pielei cu iod, ai prea mult și din nou nu este bine.
Dar ce se face mai nou și nu este bine, toată sarea alimentară din comerț este iodată! Așa că poți să cumperi sare de mare, care are iod în ea în concentrații naturale iar nu supliment.
La pâine e la fel, cea din comerț este făcută cu sare iodată iar pâinea conține multă sare, pâine fără sodiu se găsește rar.
Alimentația corectă pentru toate bolile este cu multe salate, fructe, fără zahăr, dulciuri și toate produsele trecute prin fabrică.
Ai voie și din celelalte dar cu cât mănânci mai mult din ele cu atât de îndepărtezi de starea de sănătate.

| Donsavas a răspuns:

Raspunsul asta nu vine gratuit, nu l primesti de a gata. Mergi la un nutritionist si ii plătești consultația. Doar el te poate ajuta in privinta regimului alimentar.

| TincutaNitu a răspuns:

Depinde de tipul de probleme pe care le ai. Daca doar suspectezi o afectiune a tiroidei, atunci mergi la medic. Prin intermediul analizelor, afli diagnosticul exact si apoi indicatii de tratament. Medicul iti poate sugera anumite recomandari alimentare. Cere tu aceste informatii daca medicul nu spune nimic. Cu acele recomandari poti merge la nutritionist pentru un plan alimentar.

| IlieTiti1 explică:

Urmeaza maine sa merg la cta la regina maria, recomandarea mediculuo de familie, am vrut doar sa stiu pot manca pana sa consult medicul. Am inteles de paine si de sare dar as vrea sa stiu daca painea fara gluten, painea neagra sau nu stiu, sunt bune? Am inteles de pe net ca glutenul nu ajuta...

| HansCristian123 a răspuns:

.