| anonim_4396 a întrebat:

Ce tampenie e cateodata si viata asta. Vrei sa faci un bine si dai de rau, de necaz. Cel mai bine e sa nu faci nimic, daca se poate sincer. Mi-am propus in luna aceasta sa fac exercitii fizice (gimnastica) si am facut flotari, bibicleta si un alt tip de exercitiu, nu stiu cum sa il numesc (stai pe spate in pat sau pe covor si aduci genunchii spre abdomen) si plimbare. Acum pe sfarsitul lunii m-am trezit cu o durere de spate, lombara, in partea de jos. Cred ca am facut un fel de intindere musculara. De vreo 2 saptamani aproape, ma doare, nu foarte tare. Sunt putin speriat. E normal sa te doara spatele dupa exercitii fizice? Voua vi se intampla? Dupa cate saptamani trece durerea?
Voi merge si la medicul de familie.

Inca ceva ce am invatat din aceasta experienta: Lasati-le naibii de exercitii fizice, abdomene si alte lucruri daca stiti si vedeti ca nu dau rezultate! Cel mai bine e sa fii asa cum te-a lasat Dumnezeu, Mama Natura gras, slab, urat, frumos, cu abdomen plat, muschi sau fara. Traiti-va viata si cu asta basta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, exerciţiile fizice sunt de vină, nu făcutul lor prost.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca faci antrenamente fara incalzire inainte si fara relaxare dupa, atunci asa patesti.
Mama Natura te avertizeaza prin dureri cand faci prostii!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O ora de sport incepe cu 5-7 minute de exercitii de incalzire pentru toti muschii. Apoi partea de exercitii fizice specifice grupei de muschi pe care vrei s-o lucrezi. La sfarsit 3-5 minute exercitii de relaxare.
Daca faci mai mult de o ora (2-3 ore) maresti perioada de incalzire cu 2-3 minute si perioada de relaxare cu 1-2 minute.

| GdX a răspuns:

Prima data iti intinzi toti muschii, pentru a-i incalzi. Nu te apuci sa faci tu exercitii direct ca asa ti s-a aprins tie un beculet. Poate ai facut o mica hernie de disc de la efort. Indinderile musculare trec in 3-4 zile, nu tin 2 saptamani. Du-te la medic.

| ALGator a răspuns:

Dureri lombare pot apare si din senin. La virste mai tinere nu au mari probleme in spatele lor.
Inainte se recomanda si se practica (instinctiv) repauzul. Acum s-a revenit si se recomanda miscare chiar daca moderata, mers, facut treburi, stat in picioare (si asta e miscare) dar nu la pat.
Apropo, Dumnezeu ne-a dat patul sa dormim in el si nimic altceva.
"Filosofia" ca trebuie lasate naibii exercitiile fizice nu e inspirate.
Avem un organism care lupta singur in proportie foarte mare cu tot ce ne ameninta. Dar trebuie sa il ajutam. Miscarea ii face bine, il stimulteaza, il tine in sah si in forma. Miscare se recomanda si pentru cei care au fost ciopirtiti intr-un accident si se recupereaza, si pentru cei care au avut infarct etc.
Nu fi ingrijorat.
Dupa ce dispar durerile lombare reia exercitiile. Poate mai gradat, cu ceva incalzire.
Este nevoie cam de doua sedinte a 30 minute saptaminal de exercitiu fizic echivalent cu alergatul (poate fi si altceva, dar la acelasi nivel de efort).
Bafta!

| CISCO a răspuns:

Stai putin nu renunta, cand faci un antrenament il faci perfect, incepi cu flotari fa macar 10 pe zi, dar daca tu faci de toate in acelasi timp e normal sa te doara toate,, maine faci abdomene, poimaine faci genoflexiuni dar sa nu faci ca nebunu faci macar 20 pe zi

| anonim_4396 explică (pentru CISCO):

Pai asa am facut. La flotari in fiecare zi faceam doar 20, mai multe am simtit ca nu pot face. Dar la celelalte am tot crescut numarul. Sa zicem ca 2 zile am facut 30 genoflexiuni, urmatoarele 4 zile 60 apoi 100. La fel si la abdomene. Poate ca aici am gresit ca am facut 4 tipuri de exercitii pe zi.

| anonim_4396 explică (pentru CISCO):

Oricum asa cum mi-a mai spus cineva, cred ca cel mai bun exercitiu este Plimbarea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

"in fiecare zi" e o mare TAMPENIE. Muschii au nevoie de 3-4 zile de odihna dupa un antrenament.

Fa flotari ( sau piept in general, cu mai multe exercitii - nu doar flotari ) o data pe saptamana.

In restul zilelor, lucreaza alte grupe.

| ALEXVII a răspuns:

Poti face febra musculara care se poate extinde pe dealungul catorva zile.