| Hutzy95 a întrebat:

Salut. Dacă tatăl meu s-a vaccinat, cum își poate scoate certificatul verde? El are doar acea adeverința de vaccinare și vrea sa își scoată certificatul verde dar nu are cum pentru ca nu are un telefon de tip smartphone, are unul din ala cu butoane mai vechi.
De unde se descarca certificatul verde? Ca vreau sa îl printez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De aici

https://certificat-covid.gov.ro/

| mastadont a răspuns:

Salut. Mergi pe www.https://certificat-covid.gov.ro introdu datele necesare, descarcă pdf-ul generat și printează-l, e singura soluție dacă nu are un smartphone.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îl scoți tu. Dacă nu aveți imprimantă, te duci la un xerox.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrii pe Google "certificat verde COVID", notezi niște date din buletinul lui, descarci PDF-UL, iar apoi te duci să-l xeroxezi.