| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Daca imi fac vaccinul in Elveția imi va da certificatul verde pe loc? Si daca certificatul verde este eliberat de către Elveția va fi valabil și în România sau dacă il fac in Elveția statul roman nu îl accepta?
Ce vreau sa spun este ca dacă fac vaccinul in elvetia, certificatul verde este valabil la nivel global?

Apropo, s-a vaccinat cineva cu J&J? Dacă da, cum a fost?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

J&J este cel mai slab vaccin avand o eficacitate de doar 65%.
cel mai bun vaccin este Pfiser cu 95% eficacitate, urmat de Merderna cu 94% eficacitate.

Nu fa un vaccin doar ca sa il faci. fiindca ai nevoie de certificat verde, fa unul care TE PROTEJEAZA si pe real si iti confera siguranta, ca in caz de infectare sa nu mori sau sa nu ajungi in spital, in stare grava.

| Violleta2022 a răspuns:

In orice caz, nu-ti da nimeni certificat dupa prima doza de vaccin, mici macar Elvetia, ci numai dupa ce o faci si pe a doua doza, pentru a confirma vaccinarea integrala.

| AndreySebY123 explică (pentru Violleta2022):

Pai J&J are decât o doza din cate stiu eu...

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreySebY123):

Si eu ti-am recomandaa alte 2 vaccinuri care au eficacitatea masiva, nu J&J, din cauza eficatitatii extrem de mici.
Nu fa un vaccin pentru un certificat, daca tot te sacrifici, ia un vaccin bun care confera protectie majora.

| AndreySebY123 explică (pentru Violleta2022):

Da, dar totusi cred ca si J&J e bun. Daca nu ar fi nu ar mai fi fost aprobat de UE, nu? Eu as vrea sa fac decat o doza ca sa nu mai astept 6 luni după certificatul verde si cred ca mai sunt multi in situația mea...

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreySebY123):

Nua i de ce sa astepti 6 luni dupa nici un vaccin.
daca azi faci orice vaccin ai lege (nu J&J), urmatorul il faci in 21 de zile si dupa alte 10 zile primesti certificatul verde.

Asadar, ai nevoie doar de 31 de zile ca sa intri in posesia certificatului verde, dupa orice vaccin cu 2 doze.

| felixf a răspuns:

Statul Roman nu accepta vaccin facut in alta tara.

| suntserios a răspuns (pentru felixf):

Ai acesta informatie de unde?