| Radaaa a întrebat:

Pot sa intru in club sau la mall sa mananc dacă am doua doze de vaccin făcute, am adeverința de la ambele doze? Intrebarea mea este, se poate sa le arat poza cu adeverința de vaccinare in locul certificatului verde?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. certificatul verde e singurul acceptat pentru ca el genereaza codul QR. Daca ai vaccinul facut nu vad ce te opreste sa iti generezi certificatul. Dureaza fix 30 secunde

| Radaaa explică (pentru suntserios):

Pot sa descarc același certificat verde de pe 2 e-mailuri gen? Adica se poate sa îl mai descarce cineva de pe mailul sau dacă ii dau eu datele mele personale? Sau merge doar de pe un email?

| Wr3nch a răspuns (pentru Radaaa):

Descarci un pdf, pe care il poti trimite la cine vrei, de cate ori vrei. Dar daca il scaneaza si aveti amandoi aceleasi date e un pic dubios.

| Radaaa explică (pentru Wr3nch):

Nuuu doar ma intrebam dacă pot sa înregistrez același certificat de pe 2 mailuri, gen al meu și poate al altcuiva dacă îmi uit parola de la mail.

| Wr3nch a răspuns (pentru Radaaa):

Pai de asta recomand sa descarci direct pdful. Asa iti ramane mereu in telefon si nu ai probleme. Il pui pe dropbox, icloud, google drive si e acolo mereu.

| Radaaa explică (pentru Wr3nch):

Da. înțeleg. știu. da zic, gen se poate sa se Descarce același certificat de pe 2 e-mailuri?

| Simpatic a răspuns (pentru Radaaa):

Eu zic ca da, nu vad de ce cineva ar fi interesat de un anumit email ca si conditie.
Insa eu m-as baza doar pe 1 singur email care stiu ca e al meu, nu as da la necunoscuti, iubiti, amanti certificatul meu sau contul facut pe siteul guvernului intrucat la conectarea pe contul de pe site apar si datele persoanale.

| CIaudiu a răspuns (pentru Wr3nch):

Partea proasta asta e, ca ar trebui pe langa certificatul verde sa fie obligatoriu si buletinul pentru a se verifica daca acel certificat iti apartine. E incredibil cum apar la stiri atatea cazuri de certificate imprumutate. Ce naiba. acel cod qr trebuie sa arate pe langa ca ai vaccinul facut si datele tale personale (cine a facut mai exact vaccinul) si care ar trebui verificate daca sunt aceleasi cu buletinul tau.

| timidu89 a răspuns (pentru CIaudiu):

Cineva a fost lasat la mall sa manance ca a aratat codul pe tel doar. Nu s-au mai uitat al cui e, erau 2, unul a zis ca certificatul verde ii e in masina. Poti sa posezi codul pe tel si certificatul verde? De ar fi de ales intre ele, as opta petru act. Daca tel mi se strica sau il schimb nu mai am dovada. Vaccinul e valabil un an sau nu s-a discutat inca despre asta? Ma refer valabil pentru autoritati, medical am auzit ca un an sau 9 luni.

| CIaudiu a răspuns (pentru timidu89):

Vaccinul nu stiu cat e valabil, dar certificatul este 9 luni aproximativ. Cel putin atat dureaza al meu.

| Mihaela_Vasilescu_1981 a răspuns (pentru CIaudiu):

Exagerezi, doar politia iti poste cere actul de identitate. Chiar vrei sa arati actul de identitate la toti ospatarii?

| Mihaela_Vasilescu_1981 a răspuns (pentru timidu89):

Eu il am pe telefon, scrie si detalii cum ar fi nume, prenume, cate doze ai facut, data.

| gabriel2004o a răspuns:

Doar descarca aplicația cu certificatul verde unde ai toate datele de pe codul qr și gata
Poți sa bei cat sa te tranchilizante mai tare ca vaccinul

| Mihaela_Vasilescu_1981 a răspuns:

Primul certificat expira in momentul in care primesti certificatul pentru doza a doua.