| Ha0s a întrebat:

Salut, de 2 zile ma tot "bat" cu o durere pe partea dreaptă a craniului, mai exact tâmpla dreapta, ochiul drept si nara dreaptă uneori e infundata. Imi piere toata dispoziția, dimineață nu am nimic, durerea apare după-amiaza si durează până adorm. Din ce am citit pe internet "am aflat" ca sufăr de sinuzita, am nu stiu ce circulație infundata și chiar cancer. Cred ca daca mai citeam 5 minute aflam că mai am doar 3 zile de trait laughing. Lăsând gluma la o parte, sa inteleg ca ma paște vreo răceală? Deja sunt peste 80 de morți din cauza gripei, hm... Cum scap de durerea asta enervantă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Ai racit. Daca spui ca ai iesit afara dupa ce ai facut baie.

14 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Nevralgia de trigemen (ceea ce pare sa fie in cazul tau) se trateaza la neurolog, asa ca da, ai nevoie de o "consultatie la cap". happy

| Ha0s explică (pentru JackR):

Hai, ma, serios frate? sad boala "ataca" mai mult femeile decat bărbații si in general apare dupa 50 de ani. Am 20, m-am ferit de alcool, suc, cafea, energizante, tutun, nopți pierdute, fac sport... e clara treaba, ma apuc de toate cele mentionate mai sus.

| JackR a răspuns (pentru Ha0s):

Nu vreau sa te descurajez sau sa te panichez, dar nevralgia de trigemen poate apare si de la o nenorocita de carie netratata la timp sau corect. Deasemenea, micile traumatisme sau "socurile" termice pot provoca dereglari vasculare in zona fetei, care la randul lor sa duca la nevralgii.

In orice caz, astea sunt generalitati si presupuneri. Vezi un medic si te lamuresti ce si cum!

| Ha0s explică (pentru JackR):

M-ai nimerit si cu, caria...

Răspuns utilizator avertizat
| 1va45iuk a răspuns:

Daca ai scapa cu o simpla raceala ar fi bine...dar astfel de dureri pot sugera o boala neurologica...un consult neurologic costa putin mai mult(pana in 300 de lei) dar poti preveni o boala pe care sa cheltui o avere pe tratament.

| Ha0s explică (pentru 1va45iuk):

Ma, hai ca eu am zis sa fac putin haz de necaz, dar voi vorbiti serios? sad de unde pana unde o astfel de boala? Am 20 de ani, nu consum alcool, sucuri, energizante, cafele etc, fac sport. Chiar asa? M-am ferit de toate astea sa ajung din lac in puț? Ce inseamna o boala neurologica?