| Kleb a întrebat:

De aproape o luna de zile mi-au aparut in zona inghinala (la ambele picioare) niste ganglioni(din ce am citit pe net ar fi vorba de ganglioni)...Nu ma dor deloc, nici la palpare, daca dau cu degetul de ei nu se misca si sunt destul de tari). Aveti idee ce poate sa fie?
P.S: Am fobie de spitale, imi e teama de doctori si de aceea intreb aici, poate a mai patit cineva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xzawn17 a răspuns:

Du-te la un doctor nu iti face nimic nu te omoara doar te consulta/verifica iti da o reteta sa te dai cu o crema sau nu stiu si gata.Nu trebuie sa ai fobie de spitale nu patesti nimic rau.Doctorii d-aia sunt doctori ca sa te ajute.

| Kleb explică (pentru xzawn17):

Stiu ca doctorii nu vor sa imi faca rau, dar numai cand ma gandesc ca trebuie sa merg la spital(chiar daca merg intr-o vizita la cineva) ma apuca tremuratul si gandurile...Ma tot gandesc ca poate ganglionii astia nu sunt doar o mica infectie ce va trece cu o crema(desi sper)...

| xzawn17 a răspuns (pentru Kleb):

Nu te mai gandii la asta gandeste-te la ceva si totul o sa fie bine.Gandeste-te la ceva imagineazati vorbește în gândul tau ce vrei tu

| Kleb explică (pentru xzawn17):

O sa incerc. O sa merg la medic dupa sarbatori, nu cred ca este tarziu atunci.

| Kleb explică (pentru xzawn17):

Am uitat sa precizez, ganglionii astia nu se vad cu ochiul liber ci se simt la palpare

| xzawn17 a răspuns (pentru Kleb):

Eu zic sa te duci poate se agravează... Funda la primul raspuns?

| Kleb explică (pentru xzawn17):

Da, o sa ma duc dupa sarbatori. Multumesc mult

10 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Poți să mergi la medicul de familie pentru un consult.
Dacă el consideră că e ceva grav îți va da trimitere la un specialist.

| Kleb explică (pentru Andreeush):

Asta pot exclude din start. Doctorul meu de familie nu stie nici macar sa scrie o scutire pentru liceu, am fost odata sa iau pastila pentru durere de cap si am descoperit ca mi-a dat pastila pentru articulatii laughing

| Andreeush a răspuns (pentru Kleb):

De ce nu te înscrii la alt medic?

| Kleb explică (pentru Andreeush):

Sincer nu stiu, poate pentru ca nu am apelat atat de des la medicul de familie(cred ca stiu si din ce cauza) laughing ...Cand am avut nevoie de ceva am mers la spital