| BuGsstormbunny a întrebat:

De ieri ma doare apendicele, nu continuu si nu tare, dar oarecum ma deranjeaza. Daca imi trece durerea inseamna ca e totul ok sau cum? In urma cu cateva zile ma durea in partea dreapta sus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai greșit locul. Aici nu este UPU.

| BuGsstormbunny explică (pentru anonim_4396):

Aici este TPU. La UPU voi rezolva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

La UPU nu vei rezolva nimic deoarece acolo are prioritate exact ceea ce și specifica : URGENȚELE! La tine e urgență? Nu prea! Te vor trimite la policlinică pentru analize. De fapt fii om deștept și nu merge la spital într-o perioadă ca aceasta cu covid în stânga -dreapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești incapabil să te duci pe picioarele tale să faci o ecografie abdominală și un set de analize?

Poți să te obișnuiești cu durerea și să nu ți se pară la fel de puternică. Dar problema rămâne în fapt aceeași.winking

Hai să nu mai gândim cu picioarele.

Răspuns utilizator avertizat
| aneliram a răspuns:

Mergi la control, la chirurgie cu trimitere de la medicul de familie. Posibil sa ai sau nu apendicita, asta stie doar un medic, nici eu nu faceam febra, lesin, dureri de picioare nu, dar apendicita am avut.

| BuGsstormbunny explică (pentru aneliram):

Pai si asta inseamna ca trebuie sa ma duc in fiecare luna sa vad daca am apendicita? O scot si daca nu am?

| aneliram a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Daca ai apendicita sau chist, te duci si te operezi (sau la chist daca nu este avansat se poate si cu tratament, cred) și scapi, daca nu, inseamna ca ai alta problema medicala. Cere sfatul medicului de familie, cel mai bine...

| WhiteLife a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Nu trebuie sa mergi in fiecare luna la control. Daca apendicele este inflamat, ti se poate recomanda un tratament medicamentos (daca nu e grav). Daca e ceva mai serios, ti se va recomanda o operiatie. Nu trebuie sa stai pana nu mai poti de durere ca da ajungi la operatie. O prietena (acum 3 ani) a avut dureri, a fost la control si i s-a spus ca nu e grav si are de ales: ori face acum operatia si se recupereaza mai usor, ori asteapta si va fi mai grav, va ajunge la urgente si direct la operatie. Daca mergi la medic si iti face analize, dintr-o simpla hemoleucograma se poate vedea numarul de leucocite. Daca e mare, poate ai alternativa sa te operezi mai repede. Medicii au tot felul de metode pentru a pune un diagnostic, mergi sa vezi daca despre asta e vorba si apoi alegi ce ai de facut pe mai departe happy

| Flavianadx a răspuns:

Du-te la unul sa iti faca ecografie, analize de sange, sa te palpeze... medic internist sau gastroenterolog. Daca mergi la urgente si le zici ca doare la apendice, te opereaza direct. Mi s-a intamplat de mai multe ori. Le-am zis s-o opereze pe ma-sa de fiecare data si traiesc bine mersi cu apendicele in mine. Bineinteles, durerea nu era de la apendice in cazul meu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flavianadx):

Sa mori tu ca te operează direct? Fără un diagnostic, te pune direct pe masa de operație și pam, scoatem apendicul? Waw.
! Eu zic sa nu mai vorbești în necunostinta de cauză.