| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut
E normal sa te doara maseaua chiar daca a fost plombata? si dupa 2 plombari? + ca asta a fost mai bine de 1 an, si plomba nu a cazut. Este o infectie sau dentistul a gresit? Ca din cate stiu la plombare se omoara nervul, iar astfel nu ar trebui sa ma doara deloc, cred

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Laplombare nu se omoară totdeauna nervul. Dacă o măsea fost plombată și a trecut un an și te doare din nou, acolo poate fi u proces inflamator nou, cu o cauză de care nu este de vină medicul, căci un dinte este și el viu, împreună cu țesutul care îl susține.

| alina2k18 a răspuns:

Oho, eu am descoperit ditamai infectia pe canal dupa 5 anisori... la o masea plombata [ cu plomba facuta in laborator ] cu care terminasem tot si normal ca ma stiam rezolvata nu credeam ca durerea e de acolo dupa atatia ani, am ajuns la endodont pentru tratament de canal la microscop de imi puneam implant smecher cu cati bani am cheltuit pentru o masea lucrata de 3 doctori + dureri si timp pentru refacere dupa tratament - vreo 6 luni.
Fugi si fa-ti o radiografie, asa poti sa vezi daca e infectie la acea masea sau la vreuna de langa.
La mine nu a lucrat cum trebuie primul dentist care a umblat la masea...