| Shado2boy1 a întrebat:

Fac sala de 2 luni si am slabit aproximativ 6 kg! Treaba e ca eu vreau sa pun masa musculara, in general alerg cam 10 km in fiecare zi! Am 1.76 si 80 kg, ce as putea sa fac? Mananc numai mancare slaba gen peste, carne de pui etc! Nu prea sunt informat in domeniu, trebuie ca connsum cat mai multe calorii sau sa ard cat mai multe? Sa alerg asa in fiecare zii sau nu!? Mai am un pic de "sunculita"pe abdomen daca trag tare de fiare si nu mai alerg o mai dau jos? Astept raspuns! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adytzu088 a răspuns:

In primul rand nu poti face aceste 2 lucruri deodata(sa slabesti si sa pui masa musculara).(http://iifym.com/iifym-calculator/).Ai aici un link care te va ajuta sa calculezi cate proteine trebuie sa mananci, carbohidrati daca vrei sa slabesti sau sa pui masa musculara...Dar principiul e simplu, daca vrei sa slabesti trebuie sa arzi mai multe calorii decat mananci, iar daca faci bulking(cresterea masei musculare) este invers...Si alergatul se considera cardio, este bine ca il faci, dar fa-l la sfarsitul antrenamentului cu greutati;). Sper ca te-am ajutat.

| Carmensita275 a răspuns:

Poti incerca sa faci la galtere sau la banda de alergat pentru a imbunatati musculara