| Vlad_MH_2000 a întrebat:

Salut, imi amortesc extremitatile, din nimic sau de la vesti proaste de sanatate.

De exemplu : am fost la dentist sa mi se scoata o masea de minte, nu am simtit nimic, eram calm, nimic rau pana au inceput sa ma coase, apoi instant m-a luat o caldura in tot corpul si mainile si picioarele de la jumate le simteam amortite, dar daca ma atingeai eu simteam perfect si ameteala, dar eram perfect constient, nu ma lua somnul sau ceva ca si cum lesinam si dupa 8 zile cand am fost sa mi se scoata firele, din nou. Calm, nici o durere ma gandeam la ale mele in timp ce mi se umbla in gura, apoi m-am ridicat si iar ameteala prfunda si auzeam de parca eram sub apa, am refuzat sa merg la spital si paramedicii au spus ca a fost un atac de panica sau ceva asemanator, stiti cumva cum as putea rezola problema asta, este de sanatate, psihic? Eu fiind foarte calm si impacat, dar corpul meu face ce vrea. Nu pot controla asta.

Help?

P.s. medicul de familie nu prea e capabil sa ma ajute cu asa ceva, am mai fost de cateva ori si trebuie sa ma operez de fiecare data laughing) si iar ma lua ameteala cand il credeam laughing,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BabaOarba a răspuns:

Sunt atacuri de panica, la cum le descrii. Problemele psihologice dau adesea si simptome fizice.

Incearca intai la un psiholog. Psihiatrii in general iti prescriu direct pastile. Poate reusesti sa treci peste asta fara tratament.

Foarte multi oameni au o perioada de acest fel in viata. Ce nu ne omoara, ne face mai puternici, vei invata sa iti controlezi singur aceste stari si sa nu se mai manifeste atat de agresiv.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce descrii tu este un atac de panica, pe care ti l-ai indus singura din cauza fricii.
Orice medic psihiatru te poate evalua si iti poate da tratament, ca sa-ti revii.
sanatate multa!