| Andreivladcarnatu22 a întrebat:

In momentul de fata am 71.4 kg, si as vrea sa ajung cam pe la 60 kg
Baiat, 16 ani, 1.73 inaltime.

Niste sfaturi? Nu vreau sa aud raspunsuri gen : Mananca sanatos sau fa sport. Rog sa dezvoltati si sa precizati toate amanuntele.

Multumeeesc! O seara/zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Greutatea ta este buna în raport cu înălțimea. Vârsta n-are nici o treabă.
Poti ține lucrurile sub control prin a reduce drastic grăsimile animale (căci acestea se depun pentru că sunt procesate greu de organism): carne, lapte, brânza, ouă.

Nu zic ca să sari peste masa de seară; dar să fie devreme si compusă din hrană ușoară.
Iar dacă iti mai faci si obiceiul de a merge zilnic 10km pe jos, atunci nu mai ai de ce sa te îngrijorezi.

| Andreivladcarnatu22 explică (pentru anonimg):

Greutatea e in raport laughing Dar Imi e mie urat, ca am soldulete si burtica rolling on the floor

9 răspunsuri:
| DaCumSaNu a răspuns:

Vai, vai, vai
Cum crezi ca mai poti slabi daca nu printr-o alimentatie sanatoasa si sport?
-pastile slabit (multe)
-infometare stricta
-operatie
Mersi mult, m-a amuzat rau intrebarea ta rolling on the floor

| Andreivladcarnatu22 explică (pentru DaCumSaNu):

Nu am zis asta, am rugat ca comentariile ( scuz cacaofonia ) sa nu fie de genu : Fa sport sau mananca sanatos, de astea stie toata lumea, Vreau sa stiu niste alimente ce ajuta sau niste sporturi ce ajuta, exercitii, whatever.

| 1231242 a răspuns (pentru Andreivladcarnatu22):

Ei bine, fa miscare(orice exercitiu ajuta)
Mananca mai putin treptat...astea sunt bazele....si detaliat daca iti explica cineva tot astea sunt importante.ti-am facut un rezumat al rezumatuluihappy

| Simonasimona1992 a răspuns:

Inaltimea in raport cu greutatea sunt ok. Poate ai doar nevoie de tonifiere musculara ca sa ai aspectul acela de..baiat lucrat, ca sa zic asa.
Mergi la o sala, fa miscare. Bea multa apa. Multe legume si fructe, si important, dormi inainte de 12 noaptea.
Indiferent de cat de slab ai fi, muschii corpului trebuiesc lucrati daca vrei sa arati ''fit''. Daca nu, vei avea impresia ca pielea ''curge'' de pe tine ..ca esti gras.
Spor

| Busila_Andrei_1995 a răspuns:

Arde mai multe calorii decât consumi zilnic. Fă plimbări lungi inritm alert de 50/60 min. Du-te la sală/cardio și hidrateaza-te corespunzător

| Busila_Andrei_1995 a răspuns:

Măi, eu de câteva săptămâni sunt la regim: fără pâine,unt,zahar,ciocolate,sucuri,ape cu arome, carne de porc, iaurturi cu arome, cartofi prăjiți, înghețata, s.a.m.d..si pot să îți spun că dă roade. Mi-am pierdut apetitul uriaș pentru dulciuri și mâncare, mănânc la ore fixe (un interval de 5-6 ore după fiecare masă), și paradoxal mănânc doar două porții de mâncare pe zi (plus că beau rezonabil apa). Regimul plus antrenamentul sunt cea mai bună soluție, de la 95 de kg am ajuns la 86.5 în câteva săptămâni.

| Andreivladcarnatu22 explică:

Haha, am ajuns la 65 kg acum, multumesc pentru sfaturi!
am renuntat complet la sucuri acidulate
nu am mai mancat grasimi, fara cipsuri si alte prostii
am mers la sala si inca merg.

| madalina736 a răspuns:

La inaltimea pe care o ai, eu zic ca esti mai mult decat perfect. Insa daca iti doresti sa slabesti, trebuie sa stii ca iti trebuie multa vointa si o sa reusesti. Mancarea sanatoasa e cea mai importanta. Trebuie sa stii cum sa combini alimentele. Carbohidratii nu ii combini niciodata cu proteinele( cartofii cu carnea, orezul cu carnea, painea cu cartofii, etc.). Si ceea ce e mai greu, adica mie mi-a fost mai greu, sa renunti la dulciuri, carne grasa( cea de porc), chipsuri, prajituri, fast-food, sucuri acidulate. Pe langa mancarea sanatoasa, trebuie sa bei si multa apa, sa te hidratezi, in jur de 2 litri pe zi minim. Eu imi incep ziua cu un pahar de apa si o termin la fel tot cu un pahar de apa. In ceea ce priveste sportul, poti sa faci ce exercitii vrei, gasesti pe YouTube tot ce vrei, fandari, abdomene, genoflexiuni, flotari. Rezultatele nu apar peste noapte. Trebuie sa muncesti ca sa obtii ceva. Mult succes!