| CorteXx a întrebat:

Salut!
În urma cu o luna am avut traseul(orasul) pentru categoria B.Din nefericire am picat...
Pana sa ma urc la volan,am fost martor,eram destul de ok,dar cand a venit rândul meu,si m-am urcat in masina, m au cuprins emoțiile...
Ce as putea face sa scap de aceste emoții,medicamente, niste sugestii ceva, cei care ati trecut prin ce trec si eu.
Numai cand ma gandesc ca urmeaza sa sustin din nou probă practica, ma apuca transpiratiile...
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Nu lua medicamente. Gândește-te că e singura ta șansă. Eu am
Pățit-o. Picat traseul de emoții. Reprogramat peste o lună. Am
Luat un prieten care avea permis si masina familiei mele să conduc prin niște sate, ca să prind curaj. Ne-a oprit poliția fix de-amboulea, control de rutină. Dosar penal. Am fost la procuror sa ma milogesc, aveam 19 ani. Student, familie ca lumea, nu mă oprise pentru încălcare de reguli…A zis că îmi dă o singură șansă. Să iau examenul (care urma în 3-4 zile). Dacă iau, închide dosarul. Norocul meu că ăia care au dat examen în fața mea au fost varză toți. Am urmat eu. Mă simțeam cu spatele la perete, luptam pentru supraviețuire. A 1-a, a 2-a, eram într-a 4-a în câțiva zeci de metri. Gaborul zice "în sfârșit, un șofer bun". Am avut o intersecție nasoală, am abordat-o perfect. "Trage pe dreapta dom’ șofer".
Trecuseră 3-4 min. M-am rahat pe mine instant. Am coborât m-am mutat în spate, următorul candidat urcă la volan. Gaboru se întoarce spre mine" nu te interesează ce ai făcut?" Eu, fiert, zic ce să mai, dacă m-ați oprit așa repede, știu".
El "Te declar admis. Ai instincte bune, stăpânești bine mașina, felicitări"
The rest is history.
PS era 1994

| CorteXx explică (pentru MihaiSpeedster):

Multumesc mult pentru răspuns!
Ideea e ca nu stiu daca o sa am mai multe emoții ca data trecut sau o sa fiu mai calm, pentru ca am mai trecut prin asta, eu m-am panicat și din cauza faptului că m-a sunat tata in timp ce eram martor(aveam telefonul pe silentios), i am închis si am vrut sa ii dau mesaj sa nu mai ma sune, pentru ca am urcat in masina.
Polițistul m-a văzut si probabil a crezut că vreau sa il filmez sau ceva.Ideea e ca eu nici nu am stiut ca nu am voie să folosesc telefonul ca martor, si i-a spus asta si constructorului pana sa ma urc in masina, si m-am centralizat mai rau.
Cum am mai spus si anterior, a nu se confunda cu frica de volan.Ba chiar sunt foarte relaxat si atent cand conduc cu instructorul. În ultimele 2 sedinte pana sa dau examenul nu am avut nici o greșeală. Pana la urma voi incerca sa ma stăpânesc mai bine de data asta si ce o fi, o fi!

| CorteXx explică (pentru MihaiSpeedster):

P.s.:dupa ce m-a văzut, gaborul s-a enervat si m-a pus sa ii arat telefonul inchis

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vrea sa ti se pare un raspuns rautacios fiindca indraznesc sa-ti spun adeavrul in fata, dar poate este bine sa nu faci nimic si sa ramai pieton, ca-i extrem de riscant sa te urci la volan cu asemenea emotii care iti paralizeaza orice abilitate riscand sa nu fii capabil a lua deciziid e fractiuni de secunde care pot duce la accidente mormale.
Sunt oameni care nu sunt facuti sa sofeze niciodata, tocmai pentru ca nu au asemenea abilitati, de aceea poate este mai bine pentru tine, sa ramai pieton pe viata.
Sanatate multa si bucura-te de viata libera, fara stres si accidente!

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred că e vorba de emoții cauzate de volan, ci teama de examinator, de polițist. Eu am pățit-o. După ce am luat permisul nu am mai avut emoții. Am 28 de ani de șoferie, executați pe 2 continente și multe țări, fără accidente provocate de mine. Emoțiile pot fi benefice, șoferul conduce mult mai precaut.

| CorteXx explică (pentru Violleta2022):

Nu ati inteles!
Eu in scoala nu am nici un pic de teama!
Conduc fără stres, ba chiar si instructorul mi-a spus că conduc foarte bine, și ca daca sunt atent voi lua traseul 100%.
Doar ca am emoții din cauza polițistului si acea teama de eșec...
Ca idee, nu imi e frica de nimic in trafic si presupun ca dvs nu înțelegeți că există persoane mai emotive si persoane absolut calme.
Eu de exemplu la fel am fost si la sala(probă teoretică). Efectiv tremura tot, si cu toate astea am fost admis cu 26 de puncte.
În orice caz, eu nu percep viața fără permis.

| CorteXx explică (pentru Violleta2022):

Puteti observa si la raspunsurile acestei postari ca nu sunt singurul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CorteXx):

"În orice caz, eu nu percep viața fără permis"
De ce nu o percepi fara permis?
De ce este atat de important pentru tine?

Permisul NU este vital in Romania, fiindca sunt autobuze, tramvaie, maxi taxi, sunt biciclete, trotinete samd, iar distantele sunt mici intre locatii, nu prea sunt parcari si asta ingreuneaza traficu, iar daca nu vrei sa te faci sofer de meserie, atunci chair nu este nevoie de permis.
Trei sferturi din populatia Romaniei nu au permis si nu sofeaza si vad ca nu moare nimeni din atata lucru, cand sunt atat de multe optiuni de deplasare.

| CorteXx explică (pentru Violleta2022):

Încep să cred ca aveti ceva cu oamenii ce poseda permis de conducere...
1. Locuiesc în rural
2.Am o pasiune pentru tot ceea ce are motor si roti, si mi am propus ca in viata sa dețin cel putin categoria B si A(eu totusi cred ca o sa le am pe toate)
3.V am mai spus si va mai spun odată, nu sunt singurul care a picat si care a avut si care o sa aiba emoții în asemenea situații
4.Eu cautam persoane care sa ma încurajeze si de la care sa obtin un sfat, nu persoane care sa ma demoralizeze...
5.Conduc foarte bine pentru un începător.Si nu zic asta din punctul meu de vedere. Au spus asta instructorul, prietenii, tatăl meu etc
Asa ca va rog frumos, daca nu aveti un raspuns care sa ma ajute, sau cel putin sa ma motiveze, va rog sa căutați alti oameni pe care sa ii ajutati!
Mulțumesc!

| 1234568807 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Si cati ani ai acum?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru 1234568807):

| 1234568807 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Nu esti asa batran, ma asteptam la peste 50 laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru CorteXx):

Te inseli! Nu am nimic cu tine, dimpotriva, doar incerc sa trag un semnal de alarma ca s-ar putea sa nu fii capabil sa sofezi si atunci pui la risc major viata altora.
Sunt soferiat cu peste 30 de ani de exerienta si am vazut la viata mea destule, ca sa stiu ce-ti spun.
Marea ta problema este ca ai impresia ca sofezi foarte bine, cand in realitate nu ai sofat deloc, fiindca cele 20-30 de ore de la scoala sunt doar pentru invatarea masinii si a manevrelor, dar adevaratul sofat se invata in urmatorii 3 ani de zile, daca vei sofa zilnic pe distante lungi.
Bineinteles ca-ti doresc sa nu mai ai trac si sa-ti iei permisul mult dorit, dar va trebuii sa fii extrem de alert, sa nu faci accidente din cauza emotiilor si agresivitatii cu care se sofeaza in ziua de azi.

| DovleacTurbat a răspuns:

Fără pastile că îți taie / încetinesc reflexele.
Stăpânește-te singur. e un simplu examen, polițistul este și el tot om nu animal. Daca faci vreo greșeală nu te bate nimeni. Gândește-te că trebuie să îl faci pe examinator sa se simtă în siguranță cu tine la volan, daca de la început îți tremură mâinile și o dai in bâlbâială, îți dai seama că agentul se pregătește pentru 'ce e mai rau', nu? Dar în momentul în care te vede calm, stăpân pe tine și el se relaxează.

| Dvi2002 a răspuns:

Pai si ce greseli ai avut?

| CorteXx explică (pentru Dvi2002):

Păi
Trebuia să fac stanga pe o stradă, apoi sa fac întoarcerea pe strada aceea. Cand am ajuns aproape de intersecție, examinatorul mi-a spus sa ma incadrez pe stânga, si m-am încadrat pe contrasens crezând că e sens unic (cred ca dansul se referea sa ma încadreze mai pe stânga benzii ) deoarece masinile erau parcate cu fata in aceeasi directie, si cele de pe sensul meu de mers si cele de pe contrasens, iar instructorul mi-a spus că dacă vad toate masinile asa, e sens unic.
Prostia a fost a mea pentru ca nu m-am gandit daca am avut indicator la intrarea pe sectorul respectiv de drum.
Si ii picat...

| Dvi2002 a răspuns (pentru CorteXx):

Mie mi-a zis sa fac a 3 intr-un sens giratoriu mai mic si aveam cv viteza, am intrat m-am razgandit si am intrat in bordura laughing s-a enervat si gata m-a tras pe dreapta

| CorteXx explică (pentru Dvi2002):

Si,l ai luat pana la urma?

| Dvi2002 a răspuns (pentru CorteXx):

Asta a fost in aprilie, o sa ma duc ca dosarul expira in oct sau noi

| Dvi2002 a răspuns (pentru CorteXx):

Mult succes si tie

| CorteXx explică (pentru Dvi2002):

Merci!
Multa bafta si tie!

| CorteXx explică:

UPDATE!
Am luat pe 1 septembrie cu 0 puncte!