| anonim_4396 a întrebat:

Salut m-am jucat baschet acum o lună și după ce am terminat cred că am făcut o întindere sau săritură greșită și e posibil sa îmi fi rupt un tendon la picior.Deoarece m-a durut gamba până acum și simțeam în timpul asta că aveam un os sau ceva rupt în picior. Daca mă duc la spital și o sa am în ghips piciorul o sa repet clasa? Am note dar nu stiu dacă o sa pot reveni până se termină scoala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Daca ai vazut ca te doare de ce nu ai mers imediat la un medic?
E vorba de sanatatea ta.

| AnonimulHD a răspuns (pentru aditimus):

Părinți nu mă cred că am ceva la picior și zic că doar mă plâng.

| aditimus a răspuns (pentru AnonimulHD):

Ai medic de familie?
Daca da mergi la el sa iti dea trimitere sa faci film dupa ce o sa citeasca ce scrie pe radiografie o sa te creada

| carevaescu a răspuns:

O ruptură de tendon este atat de cumplita incat nu este loc de suspiciune. Dar cel mai bine te duci la un ortoped. Sănătatea ta e mai importanta.

| StefanIohan a răspuns:

Daca e vorba de tendon cel mai probabil se rezolva singur, dacă era rupt nu mai mergeai cu el așa ca ești ok.

Am fost si eu lovit la os gen la deget si m-a durut 2 luni in întruna debea dupa alea 2 luni începea sa se vindece

| cosminsistefy2023 a răspuns:

Zi vascoasa!