| anonim_4396 a întrebat:

Maine trebuie sa imi scot primul molar(masea) si imi e foarte frica.Am mai multe intrebari:
1.Doare aceasta operatiune? Pentru anestezie n-am emotii, deoarece domnul doctor mi-a mai facut si lucreaza foarte finut
2.Imi va pune aparat dentar fix,pentru reducerea spatiului ramas dupa extractie. Exista riscuri? Pot aparea gingivite,carii etc? Bineinteles, voi pastra igiena aparatului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

1. Nu doare nimic, ca-ti face injectie si nu simti nimic!
2. Aparatul dentar se va pune dupa extractie si vindecarea locului si vei fii obligata sa mergi la control la 3 sau 6 luni, timp in care se va face un control al danturii, iar in caz de carii, se pot rezolva imediat.
Aparatul dentar nu provoaca gingivita sau carii, dar mancarea si nesapalatul pe dinti, sau spalatul superficial, le pot provoca!

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu doare atat timp cat iti face anestezie nu simti nimic dureaza cateva secunde si gata nu mai ai treaba.Iar despre aparat atata timp cat medicul lucreaza bine si stie ce face nu are ce sa fie rau iar daca tu pastrezi igiena e si mai bine.De asta se pune aparatu sa corecteze dantura